ورود ثبت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

تکمیل کردن تمام فیلدهای مشخص شده با (*) لازم است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *

دانلود کتاب

  

  

دانلود رایگان کتاب با لینک مستقیم

 کتاب، مقاله و مطلب خود را در 30000 عنوان کتاب، مقاله، مجله و ... سایت روبوک جستجو و با لینک مستقیم دانلود نمایید.

با توجه به بالا بودن تعداد کتاب ها، اگر موفق به پیدا کردن کتاب خود نشدید، لطفا در جستجو جزییات بیشتری را بنویسید.

  

  

سفارش ترجمه و تایپ

سفارش ترجمه و تایپ

پنج شنبه, 15 خرداد 1393 ساعت 15:57

آموزش وریلوگ (Verilog)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آموزش وریلوگ (Verilog) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

 خود آموز زبان توصیف سخت افزاری  (Verilog)

خود آموز زبان توصیف سخت افزاری  (Verilog)

Verilog یکی از زبان های توصیف سخت افزار می باشد . توسط یک زبان توصیف سخت افزار می توان یک سیستم دیجیتال مانند فلیپ فلاپ ، حافظه و یا پردازنده و . . . را توصیف نمود . با استفاده از این زبان توصیف سخت افزاری میتوان یک سیستم دیجیتالی ساده مانند یک فلیپ فلاپ و یا یک سیستم دیجیتالی پیشرفته نظیر یک میکرو کنترلر را در هر سطحی توضیف نمود .

زبان‌های توصیف سخت‌افزار یكی از مهمترین ابزار‌های مدرن طراحی سخت‌افزار‌ها می‌باشد كه كاربرد آنها در صنعت رو به افزایش ‌است به طوری كه امروزه عضو جدا نشدنی فرایند طراحی تا پیاده سازی سخت‌افزار‌های مدرن به شمار می‌روند. با توجه به اینكه زبان‌های توصیف سخت‌افزار یكی از مهمترین ابزار‌های توسعه جنبش سخت‌افزار آزاد به شمار می‌روند، در این مقاله به طور مفصل آنها را معرفی و مقایسه كرده‌ایم، در پایان نیز تعدادی خودآموز و مرجع قابل دانلود جهت فراگیری این زبان‌ها در اختیار بازدیدكنندگان قرار گرفته است.

زبان توصیف سخت‌افزار چیست ؟ 

HDL سر نام Hardware Description Language ، به خانواده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی گفته می‌شود كه جهت مدل‌سازی عملكرد بخشی از یك سخت‌افزار به كار گرفته می‌شوند. توصیف سخت‌افزار به كمك HDLها به دو شكل كلی امكان پذیر است:

روش اول: مدل‌سازی ساختاری سخت‌افزار، كه با تشرح ارتباطات خارجی، اجزای تشكیل دهنده داخلی و اتصالات میان‌ها، جهت توصیف ساختار و اجزای تشكیل دهنده یك سخت‌افزار به كار برده می‌شود.

روش دوم: مدل‌سازی رفتاری سخت‌افزار، جهت توصیف انتزاعی رفتار یك سخت‌افزار بدون در نظر گرفتن جزئیات ساختار آن می‌باشد كه بدون لحاظ كردن اجزای تشكیل دهنده، به توصیف خروجی‌های مدل بر اساس تابعی از ورودی‌های آن می‌پردازد. مدل‌سازی رفتاری یك سخت‌افزار در سطوح مختلفی از انتزاع صورت می‌پذیرد كه سطوح بالاتر رفتار سخت‌افزار را به صورت چكیده‌تر با جزئیات كمتری نسبت به سطوح پایین تر انتزاع، توصیف می‌كنند.

طراحی یك سخت‌افزار بر اساس طرح شماتیك مداری كه در گذشته از آن به وفور استفاده می‌شد، با اینكه شامل اطلاعات بسیار كاملی در مورد سخت‌افزار و اجزای تشكیل دهنده آن بود، اما در توصیف طرح‌های بزرگ به خاطر حجم بسیار زیاد اجزای تشكیل دهنده طرح بسیار پیچیده گشته و حجم مستندات آن خارج از كنترل می‌گشت. همچنین در روش سنتی طراحی از ایده‌های مطرح شده در طرح هیچ گونه حفاظتی به عمل‌ نمی‌آمد و امكان سواستفاده از آنها توسط اشخاصی كه طرح به آنها فروخته می‌شود، وجود داشت.

در طراحی یك سخت‌افزار با توصیف متنی‌ آن به كمك یك زبان برنامه‌نویسی، هم حجم مستندات طرح كاهش یافته و هم امكان حفاظت ایده‌های طرح به وجود آمده است. علاوه بر این توصیف متنی یك سخت‌افزار به كمك HDLها برای كامپیوتر قابل فهم‌تر از طرح شماتیكی آن سخت‌افزار با اطلاعات تصویری می‌باشد.

مهمترین وجه تمایز یك زبان توصیف‌ سخت‌افزار با یك زبان برنامه‌نویسی متداول مانند C ، در نحوه اجرای خط‌كد‌ها می‌باشد، در زبان‌های برنامه نویسی متداول مانند C خط كد‌های نوشته شده به ترتیب از بالا به پایین اجرا شده تا در نهایت به اتمام برسند، در حالی كه در زبان‌های توصیف سخت‌افزار اجرای دستورات ماهیت ترتیبی و سریال نداشته و تمام خط‌كدها به صورت موازی و همزمان اجرا می‌شوند، در واقع برای توصیف سخت‌افزاری كه ممكن است از چندین بخش‌ ساخته شده باشد كه خروجی آنها به صورت همزمان تغییر می‌كند، زبان‌های برنامه‌نویسی متداول با ماهیت اجرای ترتیبی خود كاربردی ندارند.

شبیه سازی سخت‌افزار به كمك HDLها

به كمك زبان‌های توصیف سخت‌افزار علاوه بر طراحی می‌توانیم یك سخت‌افزار را شبیه سازی كرده تا قابلیت‌ها و عملكرد‌ آن را قبل از پیاده‌سازی آزمایش كنیم. در دنیای واقعی تست كردن یك سخت‌افزار، خود نیازمند یك سخت‌افزار دیگر است كه مجموعه‌ای از ورودی‌های مجاز را برای سخت‌افزار زیر تست تولید كرده و خروجی حاصله را با مقدار مورد انتظار مقایسه كند. در فضای مجازی كه كامپیوتر در اختیار ما قرار داده است نیز می‌توانیم قبل از پیاده سازی و ساختن سخت‌افزار، عملكرد آنرا با طراحی یك سخت‌افزار جانبی جهت تست، سخت‌افزار اصلی را ارزیابی كنیم، به این ترتیب كه به كمك زبان توصیف سخت‌افزار، برنامه‌ای نوشته می‌شود تا زنجیره‌ای از ورودی‌ها را به سخت‌افزار مورد آزمایش داده و خروجی آن را با مقادیر مورد انتظار طراح مقایسه نماید، به این برنامه كه جهت آزمایش عملكرد سخت‌افزار نوشته می‌شود، Testbench گفته می‌شود. 

زبان‌های توصیف‌سخت‌افزار Verilog و VHDL در میان سایر HDL‌ها محبوبیت بیشتری پیدا كرده‌اند كه در ادامه مقاله به بررسی و مقایسه‌آنها خواهیم پرداخت.

زبان توصیف سخت‌افزار VHDL :

زبان VHDL سر نام Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language از جمله HDLهای پرطرفداری است كه امروزه در طراحی تراشه‌های با كاربرد خاص و تراشه FPGA به كار گرفته می‌شود.

این زبان در ابتدا به سفارش وزارت دفاع آمریكا جهت مستند‌سازی اطلاعات مدارات دیجیتال و تراشه‌های به كار گرفته شده در ادوات نظامی، طراحی شد. اطلاعات بسیار زیاد و پیچیده مدارات دیجیتال به كار گرفته شده در ادوات نظامی‌، مانع از توسعه سریع آنها می‌شد و اطلاعات طراحی را فقط برای طراح قابل خواندن و پیگیری می‌ساخت به طوری كه توسعه همان طرح توسط شخص‌دیگر دشوار بود، به همین خاطر در سال 1980 زبانی طراحی شد كه توصیف یك مدار در سطوح مختلف انتزاع در آن میسر باشد. پس از آن ابزارهایی جهت شبیه‌سازی مدارات طراحی شده با این زبان ایجاد شد، سپس ابزار‌های كامپیوتری جهت سنتز كردن كد‌های VHDL عرضه شدند كه به كمك این ابزار، توصیف سخت‌افزاری یك مدار را می‌توان به راحتی به معادل فیزیكی آن جهت پیاده سازی و ساخت مرتبط كرد. 

در طراحی زبان توصیف سخت‌افزاری VHDL از مفاهیم زبان برنامه‌نویسی Ada بهره برده شده به همین خاطر این زبان در syntax بسیار مشابه Ada می‌باشد. این زبان به گونه‌ای طراحی شده كه مسائل همزمانی و موازی‌سازی سخت‌افزار را به خوبی پوشش دهد.

در این بخش فایل خود آموز زبان توصیف سخت افزاری به صورت پی دی اف در 63 صفحه برای شما عزیزان قرار گرفت.

در این بخش فایل خود آموز زبان توصیف سخت افزاری به صورت پی دی اف در 38 صفحه برای شما عزیزان قرار گرفت.

شما می توانید به منظور بحث و بررسی خود آموز زبان توصیف سخت افزاری به انجمن مهندسی کامپیوتر مراجعه نمایید.

از این به بعد فايل هايي که براي دانلود قرار می گیرند چندين بار قبل و بعد از قرار گرفتن بر روي سرور توسط تیم پوپول تست می گردد در نتيجه فايل ها کاملآ سالم هستند اما در برخي مواقع به دليل هاي مختلف فايل ها دچار مشکل مي شوند بدين صورت که پس از دانلود و استخراج فايل ها از سوي نرم افزار Winrar با اخطار CRC رو به رو ميشوند. اما جاي نگراني نيست چون فايل ها به گونه اي فشرده شده اند که داراي قابليت بازيابي هستند. به همين منظور کافيست که فايل معيوب را با استفاده از نرم افزار Winrar اجرا کنيد و سپس با انتخاب گزينه Repair اقدام به تعمير فايل فشرده نماييد.

تمامی فایل ها قابلیت ریکاوری تا 5% را دارند.

لینک دانلود مستقیم فایل

حجم فایل:2.74 مگا بایت

خود آموز زبان توصیف سخت افزاری  (Verilog)

لطفا درخواست ها، نظرها و انتقاد خود را برای پیشرفت هرچه سریعتر ما ارسال فرمایید.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 خرداد 1393 ساعت 01:45

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه روبوک

  • شماره پیامکی: 50002853627180
  • شماره تماس : 09387137519 (9 صبح الی 4 بعدازظهر)
  • آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...