ورود ثبت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

تکمیل کردن تمام فیلدهای مشخص شده با (*) لازم است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *

دانلود کتاب

  

  

دانلود رایگان کتاب با لینک مستقیم

 کتاب، مقاله و مطلب خود را در 30000 عنوان کتاب، مقاله، مجله و ... سایت روبوک جستجو و با لینک مستقیم دانلود نمایید.

با توجه به بالا بودن تعداد کتاب ها، اگر موفق به پیدا کردن کتاب خود نشدید، لطفا در جستجو جزییات بیشتری را بنویسید.

  

  

سفارش ترجمه و تایپ

سفارش ترجمه و تایپ

یکشنبه, 19 بهمن 1393 ساعت 09:01

کنترل کیفیت آماری

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
کنترل کیفیت آماری - 2.0 out of 5 based on 3 votes

کنترل کیفیت آماری

کنترل کیفیت آماری

دکتر احمد گائینی

فهرست مطالب

فصل اول

 • تعاریف و مفاهیم اولیه
 • تاریخچه پیدایش روش های آماری برای بهبود کیفیت
 • مدیریت کیفیت جامع
 • انواع روش های آماری مفید برای کنترل کیفیت
 • ابزار هفت گانه کنترل فرآیند
 • اصل پارتو
 • تست های پایان فصل اول

فصل دوم

 • نمودارهای کنترل برای متغیرهای پیوسته ( متغیر )
 • نسبت های قابلیت یک طرفه
 • نمودار کنترل جمع تجمعی
 • تخمین میانگین جدید
 • بررسی روندها
 • تست ها

فصل سوم

 • نمودارهای کنترل برای وصفی ها
 • نمودار کنترل تعداد اقلام معیوب
 • نمودار کنترل برای تعداد نقص ها
 • طبقه بندی نقص ها
 • تست ها

فصل چهارم

 • نمونه گیری برای پذیرش
 • تنواع طرح های نمونه گیری
 • ریسک مصرف کننده و تولید کننده
 • معیار متوسط کیفیت خروجی
 • روش استفاده از جداول گرابز
 • طرح نمونه گیری دنباله ای
 • تست ها

دانلود مستقیم  فایل 

حجم فایل:   5.79 مگابایت

پسورد فایل: www.pupuol.com

 

فصل اول

تعاریف و مفاهیم اولیه

تعریف کیفیت: هر چند کمیت مفهوم پیچیده و چندگانه ای است اما در طی تاریخ پیدایش این شاخه از علم افراد صاحب نظر از دیدگاه های متفاوت به تعریف کیفیت پرداخته اند.

کیفیت دو جنبه عینی و ذهنی دارد عینیت یک شی واقعی است که شی را به وجود آورده و ذهنیت در مورد یک شی مطلوبیت با ارزش خواص فیزیکی آن است این دو مففهوم رابطه تنگاتنگی دارند.

این تعریف توسط شوهارت ارائه شده است:

 • کیفیت همان مناسب کاربرد است.
 • تعریف توسط جوران و گرینا ارائه شده است.
 • کیفیت تطابق با نیازهایی است که به صورت مشخصات طراحی بیان می شود این تعریف توسط کراسبی ارائه شده است.
 • کیفیت دارای جنبه های هشت گانه طراحی، عملکرد، ویژگی ها، پایایی، تطابق، دوام، قابلیت تغییر پذیری و نگهداری زیبایی و شهرت می باشد و با توجه به نیاز مشتری بر اساس جنبه خاصی کاربرد پیدا می کند این تعریف توسط گاروین ارائه شده است.
 • کیفیت باید بر نیازهای حال و آینده مشتری متمرکز باشد چرا که مشتری مهم ترین بخش یک خط تولید است.
 • کیقیت ضرری است که یک محصول از زمانی که به بازار می آید در جامعه به وجود می آورد پراکندگی و تغییر پذیری عامل ایجاد این ضرر است. این تعریف توسط تاگوچی ارائه شده است.
 • کیفیت به همه آن ویژگی هایی از محصول اعم از کالا یا خدمات گفته می شود که می توانند نیازهای تعریف شده ای را برآورده سازند این تعریف توسط انجمن کیفیت آمریکا در سال 1987 ارائه شده است.

به هر حال در به کارگیری واژه کیفیت باید به تمایز میان کیفیت طراحی و کیفیت انطباق توجه کرد وقتی می گوییم کیفیت پژو از پیکان بهتر است کیفیت طراحی مورد نظر است و وقتی می گوییم پژوی تولید تهران از مشهد بهتر است منظور کیفیت انطباق است.

ابعاد هشت گانه کیفیت

گاروین در سال 1987 برای کیفیت 9 بعد معرفی نموده است او هر بعد را با یک سوال مطرح کرده است.

1 عملکرد: آیا محصول می تواند وظیفه مورد نظر را انجام دهد؟

2 قابلیت اطمینان: هر چند وقت یکبار محصول خراب می شود؟

3 قابلیت دوام: چه مدت محصول دوام می آورد؟

4 قابلیت تغییر پذیری: به چه سادگی می توان محصول را تفسیر کرد؟

5 زیبایی: محصول چگونه به نظر می رسد؟

6 ویژگی ها: محصول چه کارهایی انجام می دهد؟

7 انطباق با استانداردها: آیا محصول دقیقا همان گونه که مورد نظر طراح بوده است تولید گردیده است؟

8 کیفیت درک شده: محصول یا شرکت از چه شهرتی برخوردار است؟

تشخیص این ابعاد از مهم ترین مراحل مدیریت یک سازمان است.

برگه کنترل

در مراحل اولیه برای جمع آوری و ثبت داده ها از برگه کنترل استفاده می شود.بدیهی است با توجه به آن که از این داده ها اطلاعات پیدا می شود و تصمیم گیری و اقدامات بعدی نیازمند است برگه کنترل از نظر چگونگی ثبت و  جمع آموری در گام های بعدی اهمیت زیادی دارد رعایت ترتیب زمانی ثبت داده ها کارهای بعدی را هموارتر می کند درج اطلاعات ضروری از قبیل نام کالا، تاریخ، تعداد، نام بازرس در برگه کنترل مفید است برگه کنترل مناسب که با توجه به ماهیت و نوع داده ها تنظیم می شود می تواند تحلیل داده ها را آسان و دقیق ادامه دهد تعدادی از انواع برگه داده ها عبارتند از:

 • برگه کنترل توزیع فرآیند تولید
 • برگه کنترل اقدام معیوب
 • برگه کنتذل مکان و علت عیب
 • برگه کنترل بازرسی

ابزار هفت گانه کنترل فرآیند

در این بخش ابزار هفت گانه قدیمی را جهت کنترل فرآیند آماری مرور می کنیم از طریق کاهش تغییر پذیری می تواند در جهت بهبود کارایی و ایجاد ثبات قدم بردارد. این ابزار که توسط منابع غیر ژاپنی پدید آمده اند توسط ژاپنی ها بیشتر از بقیه به کار رفته اند دکتر ایشی کاوا که سابقه خیلی زیادی در به کارگیری این ابزار و تمرکز بر روش های مقداری در صنعت ژاپن معتقد است با به کار گیری این روش ها تا حدود 95 درصد از مسائل کیفیت را حل می نماید ابزار هفت گانه آن عبارتند از:

1 برگه کنترل

2 نمودار تمرکز نقص ها

3 هیستوگرام

4 نمودار پارتو

5 تحلیل علت و معلول

6 نمودار پراکندگی

7 نمودارهای کنترل

در ادامه به توضیح این روش ها به صورت مختصر می پردازیم.

نمودار تمرکز نقص ها

این نمودار تصویری از محصول است که تمام نماهای مورد نظر را نشان می دهد مثلا اگر محصول یک تلویزیون باشد این نمودار تصویر آن را از همه نماها (عقب، جلو، بالا، پایین، چپ و راست) نشان می دهد و لذا می توان محل یا محل های ایجاد عیب را بر روی محصول معین کرد و با تجزیه و تحلیل آن ها اطلاعات مفیدی در مورد علل بالقوه ایجاد عیب ها کسب کرد در این نمودارها اغلب از رنگ های مختلف برای نشان دادن عیوب مختلف استفاده می شود. نمودارهای تمرکز نقص ها ابزار مناسبی برای رفع مشکل در صنایعی نظیر آبکاری رنگ کاری ماشین کاری و مونتاژ به حساب می آید.

نمودار پارتو

نمودار پارتو یک هیستوگرام است که برای داده های کیفی به کار می رود و داده ها را از چپ به راست به ترتیب نزولی مرتب می کند و برای شناسایی پر هزینه ترین عامل مثلا علت نقص یا ابزار یا دستگاه یا افراد به کار می رود.

نمودار علت و معلول

در یک فرآیند پاسخ یا خروجی تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که می توان بین آن ها ارتباط علت معلولی برقرار کرد به نموداری که ارتباط میان یک مشخصه کیفی و عوامل موثر بر آن را نشان می دهد نمودار علت و معلول گفته می شود. این نمودار که به آن نمودار اسکلت ماهی هم می گویند در سال 1953 توسط ایشی کاوا در صنعت ژاپن معریفی شد و امروزه کاربرد وسیعی در همه شاخه ها دارد برای رسم این نمودار ابتدا یک مشخصه کیفی را تعیین می کنند و آن را به عنوان معلول در نظر گرفته داخل یک مستطیل در سمت راست قرار می دهند.

سپس عوامل اصلی و اولیه را که روی معلول اثر دارند به عنوان استخوان های بزرگ درون مربع های در دو طرف خط اصلی (ستون فقرات ماهی) می نویسند. بعد از آن عوامل فرعی را به عنوان زیر شاخه علت مانند استخوان های کوچک قرار می دهند و پس از تحلیل و بررسی علت ها به وزن دهی اولویت گذاری روی آن ها پرداخته می شود.

نمودار پراکندگی (پراکنش)

در این نمودار می توان دو متغییر را به صورت همزمان مشاهده کرد تا روند تعامل آن ها و شرایط بهینه در روی شکل بررسی گردد. در حقیقت این نمودار می تواند نوع رابطه بین دو متغیر را تا حدودی تعیین کرد یعنی پس از آن که در نمودار علت و معلول توانستیم علت های مهم را شناسایی کنیم توسط این نمودار می توانیم نوع رابطه بین آن ها را مشخص کنیم تا نحوه کنترل علت برای بهینه سازی معلول را به کار بریم. روش رسم این نمودار به این گونه است که متغییر مستقل (علت) را روی محور افقی و متغییر وابسته (معلول) را روی محور عمودی قرار می دهیم و داده های (مشاهده) را به صورت نقطه در این دستگاه رسم می کنیم.

تعریف کنترل

به منظور حفظ استاندارها و ایجاد و نگهداشتن مشخصه های تولید روش ها و تدابیری به کار گفته می شود که به آن ها کنترل می گویند نمودار کنترل نموداری است که اطلاعات به دست آمده ازز فرایند تولید یا حدود کنترل مقایسه می شود تا بتوانیم وضعیت تولید را از نظر کیفیت کنترل کنیم. انحرافات فرآیند تولید شامل: تصادفی یا با دلیل و منظور از انحرافات تصادفی تغییرات ناشی از عوامل غیر قابل کنترل است که بسیار جزیی می باشد البته شاید این انحرافات از عواملی پدید آمده که کنترل آن ها مقرون به صرفه نمی باشد مثلا تفاوت های جزیی در مواد اولیه می تواند عامل انحرافات جزیی در تولید باشد و منظور از انحرافات یا دلیل تغییرات ناشی از عوامل قابل کنترل است که معمولا تاثیر قابل ملاحظه ای روی تولید می گذارند مثلا مواد اولیه نامرغوب می تواند تاثیر زیادی روی تولید بگذارد نمودارهای کنترل می توانند بین انحرافات با دلیل و انحرافات تصادفی تمایز ایجاد کنند. وقتی فقط انحرافات تصادفی وجود دارند و فرآیند تحت کنترل است با توجه به آن که می دانیم در توزیع نرمال درصدهای زیر در حدود امحراف از میانگین صدق می کنند.

مراحل استفاده از نمودارها به صورت تکمیل کننده یکدیگر به شرح زیر می باشد: نمودار پاره تو، نمودار علت و معلول، نمودار همبستگی، نمودارهای کنترل

 اصل پارتو

دانشمند معروف ایتالیایی بر اساس مطالعات خود در علم اقتصاد و توزیع ثروت می گوید 20 درصد مردم ثروت زیاد و 80 درصد مردم ثروت اندک دارند. اصل پارتو که قاعده بیست هشتادی هم نامیده می شوند توسط دانشمندان کنترل کیفیت مانند جوران تایید شد جوران به جای مردم 20 درصد عبارت اقلیت ضروری و به جای مردم 80 درصد عبارت اکثریت مفید یاد کرد. برخی از کاربردهای تحلیل توسط نمودار پارتو عبارتند از: بهبود کارایی، نگهداری و تعمیر، هدایت اصلاح عیوب از طریق مقایسه لازم به ذکر است اگر نمودار پارتو عاملی را بیشتر از بقیه نشان دهد باید اقدامات اصلاح آن را آن قدر ادامه دهیم تا در نمودارهای بعدی ترتیب این ستون ها عوض شود البته اگر ترتیب هم عوض نشود ولی ارتفاع مستطیل ها کاهش یابد باز هم اصلاح موثر بوده است.

هیستوگرام (بافت نگار)

هیستوگرام نمایش مستطیلی داده های دسته بندی شده است و توسط آن سه ویژگی از داده ها به سادگی مشاهده می شوند: شکل توزیع تجربی داده ها، پارامترهای مکانی یا تمایل مرکز توزیع، پارامترهای پراکندگی توزیع.

فصل دوم

نمودارهای کنترل برای متغییرهای پیوسته (متغیر)

به یک ویژگی قابل اندازه گیری مثل طول، وزن، قطر که پس از اندازه گیری با یک عدد نشان داده می شوند متغیر کمی گفته می شود برای هر متغیر کمی که باید کیفیت آن کنترل شود دو پارامتر میانگین و تغییرات (پراکندگی) مورد بررسی قرار می گیرد.

فصل سوم: نمودارهای کنترل برای وصفی ها

می دانیم اگر متغیری قابل اندازه گیری نباشد به آن کیفی می گویند یکی از روش های ارزیابی متغیرهای کیفی تقسیم آن ها به دو بخش مطلوب و نامطلوب (پیروزی و شکست) می باشد.در آمار توزیع ها برنولی و دوجمله ای و پواسون و هندسی از توزیع های هستند که در مورد این متغیرها موضوعاتی را مطرح می کنند معمولا برای این متغیرها نسبت پیروزی ها یا تعداد پیروزی ها به عنوان شاخص شناخته می شوند به عنوان مثال تعداد قطعات معیوب نسبت کالاهای خارج از استاندارد از این نوع متغیرها هستند.

نمودار کنترل برای تعداد نقص ها

کالای معیوب ممکن است دارای چندین اشکال جزیی باشد که آن ها را نقص می گوییم نمودار قبلی تعداد اقلام و نسبت اقلام معیوب را در نظر می گرفت در حالی که ممکن است حتی کالای سالم دارای نقص جزیی باشد. در این نمودار می خواهیم تعداد نقص ها را در نظر بگیریم به عنوان مثال وجود خش در بدنه یک یخچال نقص به شمار می آید.

فصل چهارم: نمونه گیری برای پذیرش

وقتی باید برای قبول یا رد یک محموله تصمیم بگیریم سه راه حل در مقابل ما قرار دارد: تصمیم بدون مشاهده، بازرسی صد در صد تمام عناصر محموله، نمونه گیری برای پذیرش

روش سوم که موضوع این فصل است به وضوح از دو روش دیگر منطقی تر می باشد این روش کنترل کیفیت تلقی نمی شود و یکی از اهداف آن ارزیابی محموله می باشد با توجه به ماهیت نمونه گیری تصمیم با این روش ممکن است خطاهایی ایجاد کند یعنی محموله های رد شده ممکن است از لحاظ کیفیت از محموله های قبول شده بالاتر باشد. در روش اول تصمیم موقعی کاربرد دارد که آن قدر به تولیدات اطمینان داشته باشیم که هزینه بازرسی و نمونه گیری توجیه اقتصادی نداشته باشد. روش تصمیم دوم موقعی کاربرد دارد که محموله آن قدر مهم است که عدم شناسایی معیوب ها خسارت بسیار وارد می کند. در روش تصمیم سوم در مواقعی کاربرد دارد که آزمایش مخرب و یا بازرسی 100 درصد هزینه زیاد یا زمان طولانی به همراه داشته باشد.

انواع طرح های نمونه گیری برای پذیرش:

طرح های نمونه گیری برای پذیرش وصفی ها: در این طرح ها عناصر غالبا به دو نوع سالم و معیوب یا بهتر بگوییم منطبق و نامنطبق تقسیم می شوند در ادامه چند نوع طرح را شرح می دهیم.

بازدید 1133 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « آموزش طراحی آزمایش ها

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه روبوک

 • شماره پیامکی: 50002853627180
 • شماره تماس : 09387137519 (9 صبح الی 4 بعدازظهر)
 • آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...