ورود ثبت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

تکمیل کردن تمام فیلدهای مشخص شده با (*) لازم است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *

دانلود کتاب

  

  

دانلود رایگان کتاب با لینک مستقیم

 کتاب، مقاله و مطلب خود را در 30000 عنوان کتاب، مقاله، مجله و ... سایت روبوک جستجو و با لینک مستقیم دانلود نمایید.

با توجه به بالا بودن تعداد کتاب ها، اگر موفق به پیدا کردن کتاب خود نشدید، لطفا در جستجو جزییات بیشتری را بنویسید.

  

  

سفارش ترجمه و تایپ

سفارش ترجمه و تایپ

یکشنبه, 22 ارديبهشت 1392 ساعت 00:30

آموزش دستگاه طیف سنجی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
آموزش دستگاه طیف سنجی - 4.7 out of 5 based on 14 votes

آموزش کار با دستگاه طیف سنجی (زبان فارسی)

آموزش کار با دستگاه طیف سنج جذب اتمی (زبان فارسی)

یکی از دستگاه های  مهم در طیف سنجی، دستگاه طیف سنجی جذب اتمی می باشد. مشکل بسیاری از دانشجویان و افرادی که باید با این دستگاه کار کنند نحوه ی کار کردن و استفاده از این دستگاه میباشد. در اینجا نحوه ی کار کردن با دستگاه طیف سنج جذب اتمی را به صورت مفید و زبان فارسی قرار داده ایم. امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید واقع شود. در ادامه توضیحی کوتاه درباره این دستگاه بیان کرده ایم:

در یک طیف سنج جذب اتمی ابتدا توسط لامپهای کاتدی توخالی یا تخلیه الکتریکی پرتو تک رنگ تولید می شود. از طرفی نمونه مورد نظر نیز در حلال خاصی بصورت محلول درآمده و توسط وسیله ای به داخل شعله پاشیده می شود و در آنجا بصورت اتم آزاد در می آید، پس از عبور پرتوی تک رنگ، مقداری از این پرتو توسط این اتم های آزاد جذب می شود و از شدت آن کاسته می گردد. سپس با محاسبه مقدار پرتوی جذب شده توسط آشکارساز و به وسیله منحنی های کالیبراسیون می توان غلظت عنصر مجهول را در محلول محاسبه کرد.


اجزاء دستگاه جذب اتمی

یک دستگاه طیف سنج جذب اتمی شامل اجزای زیر می باشد:
منبع اولیه ی تابش - یک طول موج گزین برای تولید تابش تکفام – یک وسیله برای افشاندن محلول به درون شعله و تولید بخار اتمی –یک آشکارساز– وسیله ای برای خواندن داده ها.

1- منابع تابش
لامپ های کاتدی توخالی و لامپ های تخلیه بدون الکترود به طور عمده برای تامین تابش اولیه در طیف سنجی جذب اتمی بکار می روند.

لامپ کاتدی توخالی
یک لامپ کاتدی توخالی شامل یک کاتد استوانه ای توخالی به قطر 20-10 میلی متر است که ازجنس فلز مورد نظر می باشد (هر فلز طول موج مشخصی را از خود ساتع می کند). این کاتد استوانه ای همراه یک سیم تنگستنی به عنوان آند در یک شیشه حاوی گاز نادری در فشار 1 تا 2 میلیمتر جیوه قرار داده شده است. الکترودها بوسیله ی پتانسیلی در حدود 200 تا 400 ولت انرژی داده می شوند و در جریانهایی تا حدود  100mA کار می کنند. گاز نادر که اساسا شامل نئون یا آرگون است به یونهای مثبت، یونیده شده و یونها پس از شتاب گرفتن به دیواره داخلی کاتد استوانه ای برخورد می کنند. اگر پتانسیل به اندازه کافی بزرگ باشد این یونهای نئون و یا آرگون انرژی جنبشی کافی برای کندن تعدادی از اتم های فلزی را از سطح کاتد پیدا می کنند و سپس اتمهای کنده شده بوسیله این یونها برانگیخته می شوند. پیکر بندی استوانه ای کاتد باعث می شود تا تابش را در یک ناحیه محدود از لوله متمرکز سازد، این طرح همچنین احتمال اینکه رسوب دادن مجدد اتمهای فلزی، روی کاتد را نسبت به رسوب دادن روی دیواره های شیشه ای را افزایش می دهد. عموما کاتد بیشتر لامپ ها فقط شامل یک عنصراست. اما گاهی ازعناصری مناسب برای ساخت یک آلیاژ کاتدی استفاده می¬شود. بنابراین، یک لامپ برای اندازه گیری دویا چند عنصر به کار برده می شود.

لامپ تخلیه بدون الکترود
در میان منابع تابش خطی، لامپهای تخلیه بدون الکترود بیشترین تابش و باریکترین پهنای خطوط نشری را دارند. این لامپها هم در جذب اتمی و هم در فلوئورسان اتمی به کار رفته و شدت تابش آنها می تواند چندین برابر لامپ های کاتد توخالی باشد. این لامپ ها متشکل از یک محفظه شیشه اى ازجنس کوارتز مى باشد که توسط گاز بى اثر با فشار چند تور (تور واحد فشار است) پرشده است. داخل این لامپ ها یک قطعه ازفلز مورد نظر یا نمک آن قرار مى گیرد و اطراف آن، سیم پیچى قرارمى گیرد که امواج رادیویى یا میکروویو ازآن عبورمى کند. بر اثر امواج رادیویى،گاز آرگون یونیده شده و تحت میدان مغناطیسى ایجاد شده با سرعت بسیار زیادى حرکت مى کند و به سطح فلز و یا نمک فلز برخوردکرده و موجب ایجاد اتمهاى زیادى درحالت برانگیخته مى شود. این اتمها در هنگام برگشت به حالت پایه، خط نشرى مورد نظر را تولید مى کنند.

از آنجایی که آسیب‌پذیرترین قسمت یک لامپ، الکترود است و در اغلب موارد عامل اصلی خرابی و پایان عمر لامپ، از بین رفتن الکترود است؛ با حذف الکترود در این لامپ ها، طول عمر آنها نسبت به بقیه لامپ ها، بسیار بالا است، مگراینکه لامپ دچار شکستگی شود.

2-تکفام سازها یا صافی ها
این قسمت از دستگاه، پرتو چند فام را به پرتو تکفام تبدیل می‌کند. در واقع دستگاه باید قادر به ایجاد یک پهنای نوار باریک باشد تا خط انتخاب شده برای اندازه گیری را از خطوط طیفی دیگری که ممکن است مزاحمت ایجاد کنند یا حساسیت را کاهش دهند، جدا سازد. انتخاب گرهای طول موج به دو دسته صافی ها و تکفام سازها تقسیم می شوند. صافی ها خود به دو دسته صافی های تداخلی و صافی های جذبی طبقه بندی میشوند.

2-1- صافی ها:

صافی های جذبی:
این صافی ها که عموما نسبت به صافی های تداخلی بهای کمتری دارند استفاده گسترده ای برای انتخاب طیف در ناحیه مرئی را دارند و با جذب بخش مشخصی از طیف، کار می کنند. معروف ترین نوع آن، از شیشه های رنگی یا تک رنگ که به صورت معلق در ژلاتین درآمده و بین صفحات شیشه ای قرارداده شده، تشکیل گردیده است. پهنای موثر نوار در مورد این صافی ها، بین 30 تا 300 نانومتر است ( پهنای پیک در نصف ارتفاع را پهنای موثر باند می گویند . این پهنا برای معرفی صافی ها استفاده می شود و هرچه پهنای موثر کوچکتر باشد، محدوده عبوری نور کمتر خواهد بود). صافی هایی می توانند باریک ترین پهنا را تولید کنند که قسمت قابل توجهی از تابش دلخواه را جذب کنند. این صافی ها ممکن است شدت عبوری در حدود 10 درصد یا کمتر در پیک های نوار خودشان داشته باشند. خصوصیات عملی صافی های جذبی بطور قابل ملاحظه ای نسبت به صافی های نوع تداخلی برتری دارد.

صافی تداخلی :
در صافیهای تداخلی، از یک باریکه موازی، تنها طول موج خاصی از آن عبور می کند و بقیه طول موجها، بازتابیده می شود و همان طور که از اسم آن مشخص است صافی های نوری متکی به تداخل نوری هستند تا نوارهای باریک تابشی. این صافی ها در نواحی فرابنفش، مرئی و مادون قرمز، کاربرد دارند.

یک صافی تداخلی از دو لایه نیمه شفاف فلزی (لایه های کرمی رنگ) و از دو لایه شفاف (قسمت خاکستری رنگ) تشکیل شده است . قسمت سفید، لایه دی الکتریک است که ضخامت آن طول موج این تابش عبوری را تعیین می کند. وقتی یک پرتو عمودی از تابش با این آرایش برخورد می کند یک قسمت از آن، از میان نخستین لایه فلزی عبور کرده در حالی که قسمت باقی مانده، منعکس می شود. بخشی از نور عبوری وقتی به لایه بعدی فلز برخورد می کند بازتاب می شود. اگر قسمت بازتابیده، تداخل سازنده با نور فرودی داشته باشد در این طول موج خاص، نور تقویت می شود در حالیکه اغلب طول موج های دیگر با طول موج بازتابیده هم فاز نبوده و دستخوش تداخل مخرب می شود. صافی های تداخلی با پیک های قابل عبور در سراسر ناحیه فرابنش و مرئی و تا حدود 14 میکرومتر در مادون قرمز در دسترس می باشند. بطور کلی پهنای نوار موثر 1.5 درصد از طول موج عبوری پیک است. با این وجود در این حالت در بعضی از صافی ها نوار باریک تا 0.15 درصد از طول موج عبوری کاهش می یابد. این صافی ها دارای ماکسیمم شدت عبوری برابر 10 درصداند.

2-2- تکفام سازها:
تکفام ساز وسیله ای است که تابش را به اجزا سازنده آن تفکیک کرده و هر قسمت دلخواهی از طیف را از باقیمانده آن جدا می کند. قطعات یک تکفام ساز: 1- یک شکاف ورودی، 2- یک عدسی محدب یا آینه که یک پرتو موازی از تابش تولید می نماید، 3- یک قطعه اپتیکی مانند منشور که تابش را به طول موج های تفکیک شده تبدیل می کند، 4- یک عنصر جمع کننده که تصویر پرتو را روی سطح تختی جمع می کند که صفحه جمع کننده نام دارد، 5 - یک منفذ خروجی در صفحه جمع کننده که باند طیفی دلخواه را جدا می نماید. در تکفام ساز منشوری، نوری که از درون یک شکاف ورودی وارد می شود توسط یک عدسی موازی شده و سپس با زاویه ای به سطح منشور برخورد می کند. برای نور در هر دو سطح منشور شکست اتفاق می افتد و پس از آن بر روی سطحی که کمی خمیده است و حاوی شکاف خروجی است متمرکز می شود. با چرخاندن منشور می توان از شکاف تابش با طول موج های مورد نظر داشت. تکفام سازهای منشوری، برای پراکنده کردن تابش فرابنفش، مرئی و مادون قرمز مورد استفاده قرار می گیرند. مواد مورد استفاده برای ساختن آنها اگرچه به طول موج بستگی دارد، متفاوت است.

3- وسایل لازم برای تشکیل بخارهای اتمی
هدف ازاتم سازی نمونه، تولید اتم های آزاد است. اتمهای آزاد اتم هایی هستند که با اتم های دیگر ترکیب نمی شوند. هیچ اتمی به حالت آزاد وجود ندارد بجز اتم گازهای نادر که با هم به صورت مولکولی در می آیند. بنابراین برای ایجاد اتم های آزاد ضروری است که مولکول ها شکسته شوند. این فرایند را اتم سازی گویند. بهترین روش برای اتمی کردن مولکول ها، تفکیک آنها به وسیله گرماست. برای آنالیز محلول ها، از شعله به عنوان منبع گرما استفاده می شود و نمونه برای تبدیل به اتم های آزاد در دمای زیاد گرم می شود. این روش را روش اتم سازی شعله ای می گویند. در روش غیرشعله ای کوره گرافیتی برای اتم سازی محلول ها، محلولهای آبکی و نمونه-های جامد مورد استفاده قرار می گیرد.

3-1- روش شعله :
در این حالت، تمام یا قسمتی از محلول یک نمونه به صورت مه رقیقی به داخل شعله ای که در مسیر تابش از منبع قرار دارد، افشانده می شود (مهپاش). نواحی مهم شعله از پایین به بالا عبارتند از پایه، مخروط داخلی، منطقه واکنش و پوشش بیرونی.

محلول نمونه به صورت قطره های ریز به درون شعله پاشیده و به علت گرمای زیاد شعله، حلال موجود درمحلول با سرعت زیاد تبخیر می-شود. ذرات جامد مواد حل شده که پس از تبخیر حلال باقی می مانند، ذوب شده و به مایع تبدیل می شوند، سپس به حالت گازی درآمده و در پایان به اتم تفکیک می شوند. در این منطقه است که فرایند های تحریک و جذب نیز شروع می شوند و قسمتی از تابش لامپ که از درون شعله می گذرد، توسط اتم های نمونه جذب می گردد. با وارد شدن به منطقه واکنش، اتمها به اکسید تبدیل می شوند. این اکسیدها سپس از داخل پوشش بیرونی عبور می کنند و متعاقبا از شعله دفع می شوند. هر قطره ای که به داخل شعله کشیده می شود نباید الزاما این تسلسل را طی کند. در حقیقت بسته به اندازه قطرات و سرعت عبور جریان، قسمتی از نمونه ممکن است اساسا بدون تغییر از داخل شعله عبور کند. سوخت های بکار رفته برای تولید شعله عبارتند از گاز طبیعی، پروپان، بوتان، هیدروژن و استلین که پر مصرف ترین آن استیلن می باشد. اکسنده های معمولی عبارتند از هوا، هوای غنی شده با اکسیژن، اکسیژن و نیتروس اکسید. شعله هوا-استیلن در گستره وسیعی به کار برده می شود و حدود 30 عنصر با این شعله اندازه گیری می شوند. شعله نیتروس اکسید-استیلن بالاترین دما را در طیف بینی جذب اتمی تولید می کند. این شعله به طور موثری برای تجزیه عناصری مانند Al ,V ,Ti که تشکیل مولکول های اکسیدی خیلی پایدار می دهند و به سختی در دماهای معمولی مثلا در شعله هوا-استیلن به اتم تبدیل می شوند، به کار برده می شود. مخلوط نیتروس اکسید و استیلن به علت خطر انفجار کمتر آن در مواقع نیاز به یک شعله داغ ارجحیت دارد. شعله هایی که هیدروژن را به عنوان سوخت به کار می برند مانند هوا- هیدروژن این مزیت را دارند که جذب تابش به وسیله شعله، در گستره طول موج کوتاه، بی نهایت کم است. این شعله ها در مقایسه با شعله ی هوا-اکسیژن نوسان کمتری دارند. بنابراین، تجزیه عناصری مانند As ,Se ,Zn ,Pb ,Sn با خطوط تجزیه-ای با طول موج کوتاه در این شعله ها صورت می گیرد. یکی از معایب شعله های هیدروژنی این است که دمای شعله کم است. ناحیه ای از شعله که در آن حداکثر جذب یا نشر اتفاق می افتد به متغیرهایی نظیر اندازه قطرات، نوع شعله بکار رفته، نسبت اکسنده به سوخت و تمایل گونه ها به وارد شدن در تشکیل اکسید، بستگی دارد.

3-2- روش غیرشعله ای
روش اتم سازی بدون شعله توسط لوف توسعه یافت. او یک لوله گرافیتی گرم شده را که حساسیتی حدود 10 تا 100 برابر روش اتم سازی با شعله داشت به کار برد. کوره گرافیتی در مقایسه با شعله از مزایای بیشتری برخوردار است. در این وسیله نمونه ها مستقیماً درون کوره گرافیتی قرار می گیرند و کوره طی چند مرحله به صورت الکتریکی گرم شده و نمونه را خشک می کند. دمای لوله گرافیتی به طور آزادانه منطبق با تغییر جریان به کار برده شده به داخل لوله است و لوله گرافیتی به آهستگی گرم می شود تا اینکه نمونه در داخل لوله حرکت داده شود. بعد از گرم کردن، عمل تبخیر ترکیبات اصلی صورت می گیرد. در نهایت، لوله تا دمایی حدود 3000 درجه سانتیگراد گرم می گردد تا ترکیبات اتمی شوند. در این حین گاز نیتروژن و گاز بی اثری مانند آرگون از میان لوله گرافیتی جریان پیدا می کند تا لوله را از هوا تخلیه کند و از اکسایش جلوگیری شود.

 

3-3- روش های شیمیایی :
در تجزیه ی ارسنیک، سلنیم، جیوه و بعضی از عناصر خاص دیگر، اغلب روش های اتم سازی مختلفی که حساسیت بیشتری از روش های اتم سازی شعله ای یا بدون شعله دارند، به کار برده می شود. در این روش ها، بعضی از واکنش های شیمیایی ر ا برای اتم سازی به کار می برند، به طوری که نمونه در حالت مولکولی ساده بتواند تبخیرگردد. مثلا در مورد ارسنیک، یون های ارسنیک یا پتاسیم یدید و استانوکلرید به یون های سه ظرفیتی کاهیده می شوند. سپس پودر روی به یونهای در حالت اسیدی اضافه می گردد. اسید و روی واکنش داده و هیدروژن آزاد می شود. ارسنیک با هیدروژن ترکیب و ASH تولید می شود که کاملا فرار است و بلافاصله تبخیر می گردد. این گاز به داخل شعله آرگون-هیدروژن فرستاده و به سادگی شکسته می شود و اتم های ارسنیک به صورت آزاد تولید می گردند. در مورد جیوه که در یک محلول به صورت یونهای مثبت وجود دارد، وقتی که یونها در حالت طبیعی کاهیده می شوند، به صورت اتم های آزاد تحت شرایط دمای طبیعی تبخیر خواهند شد. استانوکلرید به عنوان عامل کاهنده به کار برده می شود و اتم های جیوه به صورت آزاد از میان یک سلول گازی شکل که طول مسیر نوری آن 10 تا 30 سانتی متر است، جریان می یابند.

 

4-آشکارسازها و شناساگرها
‎دستگاه‌هایی هستند که یک نوع از انرژی را به نوع دیگری تبدیل می کنند و معمولا به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند: 1-فتوالکتریک 2-فتوشیمیایی و 3- حرارتی. رایج ترین آنها، دستگاه‌ فوتوتکثیرکننده است که انرژی تابشی را با بهره گیری از پدیده فوتوالکتریک به علامت الکتریکی تبدیل می کند و توانایی آشکارسازی نور مرئی، ماوراءبنفش و فرکانس های نزدیک مادون قرمز را دارد. این آشکارسازها می توانند نور تابشی را تا صد برابر تقویت کرده و حتی در شرایطی که شار فرودی خیلی کم است آن را آشکارسازی کند. یک فوتوتکثیرکننده، شامل یک فوتوکاتد و چندین کاتد ثانویه و یک آند است. فوتوکاتد با ماده‌ای نظیر آلیاژ سزیم–آنتیموان که به سهولت یونیده می‌گردد، پوشیده می‌شود. چنانچه فوتون فرودی برای یونش ماده، به قدر کافی پرانرژی باشد موجب کنده شدن الکترون می شود و بدین ترتیب پرتو نور به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود. اگر لوله‌های فوتو تکثیرکننده بسیار کارآمد هم باشند، جریان تولید شده توسط این فرایند کوچک است و سیگنال با استفاده از فرآیند نشر ثانوی که در زیر توضیح داده می شود، تقویت می‌شود:

تکثیرکننده الکترون از تعدادی الکترود تشکیل شده‌است که کاتد ثانویه نامیده می‌شوند. تمامی این کاتدهای ثانویه در ولتاژی مثبت تر از کاتد ثانویه قبل از خود قرار داده می‌شوند. نخستین الکترون کنده شده از فوتوکاتد، مقداری انرژی از فوتون‌های وارده دارد و وقتی وارد اولین کاتد ثانویه می‌شود به‌وسیله میدان الکتریکی شتاب می‌گیرد و به انرژی بالاتر می‌رسد. سپس الکترون‌ها به سمت دومین کاتد ثانویه شتاب می‌گیرند. کاتد ثانویه‌ها به صورت سری به یکدیگر متصل شده‌اند و در هر صورت در هر مرحله تعداد الکترون‌های تولید شده افزایش می‌یابد و در آخر به آند می‌رسند جایی که انباشتگی بارها یک جریان زیاد را نتیجه می‌دهد. لامپ‌های تکثیرکننده نور برای کارکرد درست به ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ ولت اختلاف پتانسیل اعمالی احتیاج دارند.

5-دستگاه نمایش خروجی ‏‎
‎این قسمت، می‌تواند یک گالوانومتر، صفحه ثبات، اسیلسکوپ یا صفحه نمایشگرکامپیوتر با نرم افزارهای متنوع باشد.
نتیجه گیری:
درطیف سنجی جذب اتمی، عنصر مورد اندازه گیری باید به حالت اتمی کاهش یابد و سپس سر راه پرتو فرودی از منبع تابش مناسب قرارگیرد. با توجه به میزان جذب طیف عبوری از نمونه می توان مقاد‌یر عناصر فلزی و شبهه ‏فلزی د‌ر ترکیبات معد‌نی طبیعی و سنتزی، فلزات و آلیاژها را اندازه گیری نمود. از مزایای عمد‌ۀ طیف سنجی جذب اتم، ارزان بود‌ن هزینۀ د‌ستگاه و آنالیز است.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

شنبه, 21 ارديبهشت 1392 ساعت 03:16

آنالیز اسپکتروشیمیایی ( زبان اصلی)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
آنالیز اسپکتروشیمیایی ( زبان اصلی) - 5.0 out of 5 based on 7 votes

آنالیز اسپکتروشیمیایی ( زبان اصلی) 

آنالیز اسپکتروشیمیایی (نوشته اینگل) ( زبان اصلی)

یکی از  کتابهای خوب و جامع در زمینه اسپکتروشیمی، کتاب آنالیز اسپکتروشیمیایی اینگل است که در اینجا این کتاب را به صورت زبان اصلی برای شما عزیزان قرار داده ایم. این کتاب در زمینه تکنیک های اسپکتروسکوپی یکی از بهترین کتابهای موجود می باشد که تمامی مطالب را به صورت زیبا و کامل و جامع توضیح داده است. این کتاب دارای 17 فصل می باشد. امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود. در ابتدای مقدمه این کتاب اینچنین آمده است :

مقدمه

در آنالیز روشهای اسپکتروشیمیایی در اغلب موارد به طور گسترده از روشهای تحلیلی استفاده می شود. ردیابی تعیین فلزی اغلب  به وسیله نشر اتمی و یا طیف سنجی جذب اتمی انجام شده است. Uitravioiet و جذب مولکولی مرئی و روش های فلورسانس به طور گسترده برای تعیین عناصر فلزی و غیر فلزی، یونهای  غیر آلی، و برای گونه های آلی به کار می رود. ابزار دقیق  اسپکترو شیمیایی که نه تنها برای تجزیه و تحلیل مستقیم، بلکه به عنوان ابزاری برای نظارت بر واکنش های شیمیایی یا  لوازم و اتصالات گاز فاضلاب و تجزیه و تحلیل جریان خودکار استفاده می شود.

به دلیل استفاده گسترده از روش های اسپکتروشیمیایی نوری، است که خیلی مهم است که شیمیدانان و دیگر دانشمندان درک کاملی از اصول داشته باشند. بنابراین یکی از اهداف این کتاب این است که درکی کامل از اصول اساسی، اصطلاحات، روش ها و ابزار دقیق مشترک به وسیله روشهای آنالیز نوری را فراهم کند. هدف دوم این است که تکنیک های خاص تجزیه و تحلیل اسپکتروشیمیایی در شرایط و ضوابط اجرای آنها و مشخصات آنها مورد بحث قرار گیرد.

در صورت لزوم، کاربردهای عملی از نمونه های نماینده  از تکنیکها داده می شود.

آنالیز اسپکتروشیمیایی به عنوان یک کتاب درسی برای دانشجویان فارغ التحصیل و کارشناسی پیشرفته در نظر گرفته شده است، اما همچنین باید به عنوان یک منبع مرجع برای پزشکان مفید واقع شود که مایل به گسترش یا به روز رسانی دانش خود درباره روش های اسپکتروشیمیایی هستند.

سطح این کتاب به طور کلی برای ایجاد پلی بین فاصله  پوشش بررسی روش های آنالیز اسپکتروشیمیایی در کتاب های درسی مقطع کارشناسی و پوشش جامع در جزوه مربوط به آنها تنها به وسیله ی یک یا دو روش از روش های طیف سنجی در نظر گرفته شده است. به همین علت  اصول اساسی واصطلاحات در ابتدا بررسی شده است، این کتاب می تواند توسط دانش آموزان و دیگران که  بررسی قوی و مفیدی در آنالیز نداشته اند مورد استفاده قرار گیرد.

رشته آنالیز اسپکتروشیمیایی بسیار گسترده است. تداخلات radiationlmatter که اساس بسیاری از روش ها  است اغلب در زمینه مکانیک کوانتومی و آماری مطالعه می شود. ابزار دقیقی که استفاده می شود ترکیبی از اپتیک، مکانیک، الکترونیک، و اصول پردازش سیگنال است. اطلاعات به دست آمده به درستی از طریق استفاده از آمار، نظریه اطلاعات، و به طور فزاینده ای، از کامپیوتر و سیستم های علمی  ارزیابی می شود.

این مهم است که تحقق بخشیده شود، با این که یک معامله بزرگ شیمی در روشهای اسسپکتروشیمیایی وجود دارد.واکنشهای شیمیایی و فعل و انفعالات اغلب برای بهبود محدودیت های تشخیص و افزایش انتخاب روش به کار برده می شوند.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
طیف سنجی اتمی (اسپکتروسکوپی اتمی) (زبان فارسی) - 4.7 out of 5 based on 14 votes

طیف سنجی اتمی (اسپکتروسکوپی اتمی) (زبان فارسی)

طیف سنجی اتمی

در زمینه طیف سنجی، یکی از مطرح ترین مباحث، طیف سنجی اتمی می باشد که در اینجا  یک مجموعه خوب و کارامد در زمینه طیف سنجی اتمی  را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود این مجموعه می تواند هم برای دانشجویان کارشناسی هم برای دانشجویان ارشد مفید باشد. مطالعه آن را به شما عزیزان پیشنهاد می کنم.

اسپکتروسکوپی اتمی :
روشهای مرتبط با جذب و نشر تابش توسط اتمهای آزاد

طيف خطی:  برای آناليز عنصری (کمّی و کيفی)
هر عاملی که باعث پهن شدن خطوط شود موجب مشکل می شود.

عوامل موثر در تعريض خطوط طيفی:   1- تعريض دوپلر    2- تعريض فشاری 

تعريض دوپلر:

نزديک شدن يا دور شدن اتمهای آزاد به يا از منبع تابش موجب جذب طول موجهای بلند تر يا کوتاهتر از طول موج لازم برای جذب می شود. اين پديده را تعريض دوپلر می نامند. در نتيجه خطوط طيفی که بايد پهنای آنها 1 تا 5 نانومتر باشد ممکن است تا 100 برابر پهن تر شوند.

تعریض فشاری :

تعريض فشاری در اثر برخورد اتمهای نمونه با ساير اتمها و مبادله انرژی بين آنها ظاهر می شود. اين اثر با افزايش دما بزرگتر می شود.

تکنیک های نشر اتمی

انواع تکنيکها برمبنای نوع منبع تحريک کننده:
1.    Flame Photometry
2.    Atomic Fluorescence
3.    Electrical Excitation (Arc & Spark)
4.    Plasma Emission

منابع تحریک کننده الکتریکی :
در اين منابع از يک جفت الکترود کربنی بسيار خالص استفاده می شود. نحوه قرار گرفتن الکترودها به حالت ماده بستگی دارد.

منابع تحریک کننده شعله :
بهترين روش برای فلزات قليايی و قليايی خاکی است زيرا اين عناصر براحتی يونيزه می شوند.
نمونه از طريق يک اسپری کننده وارد شعله می شود بنابراين بايد بصورت مايع يا گاز باشد.
اين روش دما نسبتا پايين است. دمای پايين منجر به يونش تنها کسر کوچکی (کمتر از يک درصد)  از اتمها می شود.

منابع تحریک کننده پلاسما :
در پلاسما يک ميدان فرکانس راديويی برای تحريک يک گاز بی اثر (نوعا آرگون) که بنوبه خود نمونه را يونيزه می کند بکار می رود.
در اين روش دما بسيار بالاتری قابل حصول است (بزرگتر مساوی 10000 کلوين) بنابراين حساسيت آن بهتر از شعله است.

تفاوت جذب اتمی و نشر شعله ای :
در نشر شعله ای تابش نشر شده توسط اتمهای تحريک شده متناسب با غلظت است در حاليکه در جذب اتمی تابش جذب شده بوسيله اتمهای تحريک نشده تعيين می شود.
کسر اتمهای تحريک شده داخل يک شعله نسبتا کوچک است و نسبت نمايی با دما دارد. بنابراين در حالی که تغييرات دما اثر زيادی روی تعداد اتمهای تحريک شده دارد اثر آن روی اتمهای بسيار زيادتر اتمهای تحريک نشده ناچيز است. از آنجايی که جذب اتمی فقط به تعداد اتمهای تحريک نشده بستگی دارد شدت جذب مستقيما تحت تاثير دمای شعله قرار نمی گيرد؛ در مقابل شدت نشر که به تعداد اتمهای تحريک شده بستگی دارد به مقدار زيادی تحت تاثير دما قرار می گيرد.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

این مورد را ارزیابی کنید
(16 رای‌ها)
طیف سنجی مولکولی (اسپکتروسکوپی مولکولی) (زبان فارسی) - 4.8 out of 5 based on 16 votes

طیف سنجی مولکولی (اسپکتروسکوپی مولکولی) (زبان فارسی)

طیف سنجی  مولکولی

یکی از مطالب مهم در زمینه طیف سنجی، طیف سنجی مولکولی می باشد در اینجا مجموعه ای مفید و کاربردی در زمینه طیف سنجی مولکولی را برای شما عزیزان قرار داده ایم که امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود. این مجموعه نه تنها برای دانشجویان کارشناسی بلکه برای دانشجویان ارشد به ویژه در زمینه تجزیه می تواند بسیار مفید باشد همچنین دارای مثالهای بیشماری در انواع سرفصل های  طیف سنجی مولکولی مانند تعیین ضریب جذب مولی و اندازه گیری جذب و ..... می باشد.


روشهای  اسپکتروفتومتری

 • تکنيکهای مبتنی بر تاثير متقابل نور و ماده
 • انواع روشهای اسپکتروفتومتری:
 • تکنيکهای جذبی
 • تکنيکهای نشری
 • فلوئورسانس

 

روشهای تاثير متقابل نور با ماده

 • جذب: جذب نور توسط اتم، يون يا مولکول و ارتقاء به تراز انرژی بالاتر
 • نشر: آزاد کردن يک فوتون توسط يک اتم، يون يا مولکول و انتقال به تراز انرژی پايين تر

 

فرآیند جذب نور

نور توسط يک جسم، تنها وقتی جذب می شود که انرژی آن برابر با انرژی لازم برای انتقال آن به تراز بالاتر باشد.

تغيير ايجاد شده در جسم در اثر جذب نور:
الکترونی
ارتعاشی
چرخشی

جذب ارتعاشی:  IR :  تغييرات در فاصله ميانگين هسته ها (طول پيوند)-  A-B       A---B                       

جذب چرخشی: تغييرات در انرژی چرخشی مولکول وقتی حول مرکز ثقل می چرخد.

هر حالت الکترونی به تعدادی ترازهای ارتعاشی تقسيم می شود.هر تراز ارتعاشی نيزبه نوبه خو د به چند تراز چرخشی تقسيم می شود.

طیفها:
دستگاه UV-Vis و IR با هم تفاوت دارند بنابراين اطلاعاتی که از اين دو بدست می آيد متفاوت است.در UV-Vis انتقالات الکترونی و در IR برهم کنشهای پيوندی رخ می دهد.طيف ترکيبات مختلف تفاوتهای قابل ملاحظه ای با هم دارند.

نشر تابش الکترومغناطیس:
اتمها، يونها و مولکولها به طرق مختلف تحريک می شوند.عمر ذرات تحريک شده بسيار کوتاه است (در حدود 8-10 ثانيه) اين ذرات وقتی آسايش می کنند (به حالت عادی برمی گردند)، انرژی اضافی را آزاد می کنند.در بعضی موارد، آسايش منجر به نشر تابش می شود.نوع تابش نشر شده اغلب ويژه گونه است.

طیف بینی نشری :
وقتی يونها يا مولکولهای گازی در اثر گرما يا الکتريسيته تحريک شوند، تابشهای مشخصه ای را در نواحی مرئی و فرابنفش نشر می کنند. مشخص کردن طول موجها و شدت تابش نشرشده را طيف بينی نشری می نامند.اين اطلاعات می تواند برای تجزيه کيفی و کمّی عناصر بکار رود. مشکلات عملی در تحريک غيرفلزات اين روش را محدود به آناليز حدود 70 عنصر فلزی و شبه فلزی کرده است.

 

ویژگی های طیف بینی نشری :
الگوی منحصر بفرد طول موج توليد شده توسط هر عنصر
حساسيت زياد ناشی از راندمان تحريک و آشکار سازی
عدم نياز به آماده سازی نمونه
حدود آشکارسازی بين ppm و ppb

مزایای طیف بینی نشری :
سادگی
 سرعت
 آزادی نسبی از مزاحمت
 اطلاعات را سريعا در اختيار می گذارد.

معایب طیف بینی نشری :
بعلت مشکلات در تکرارپذيری شدت تابش دامنه کار برد کمّی محدود است.
خطاهای تخمينی در حد 10 تا 20 درصد يا بيشتر است.

 

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

شنبه, 31 فروردين 1392 ساعت 00:59

طیف سنجی جرمی هافمن ( hoffmann ) (زبان اصلی)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)
طیف سنجی جرمی هافمن ( hoffmann ) (زبان اصلی) - 5.0 out of 5 based on 8 votes

طیف سنجی جرمی هافمن ( hoffmann ) (زبان اصلی)

طیف سنجی جرمی هافمن ( hoffman ) (زبان اصلی)

یکی از کتابهای مهم در زمینه طیف سنجی به ویژه طیف سنجی جرمی  کتاب طیف سنجی جرمی ادموند هافمن است که در اینجا این کتاب را به صورت زبان اصلی  ویرایش سوم آن را برای شما عزیزان قرار داده ایم این کتاب در 9 فصل تدوین شده است که بسیار کارآمد و مفید می باشد. این کتاب هم برای دانشجویان کارشناسی که علاقمند به مطالعه و یادگیری بیشتر در زمینه طیف سنجی هستند هم برای دانشجویان ارشد بسیار مفید می باشد. این کتاب همچنین فصل 9 را  به تمرین اختصاص  داده است که این بسیار ارزنده  می باشد و باعث می شود که دانشجویان با انواع سوالات آشنا شده و بتوانند خود را کاملا بسنجند. در مقدمه این کتاب اینچنین آمده است:


مقدمه  نسخه سوم

پس از مطالعات برای اولین بار توسط  J.J. تامسون (1912)، طیف سنجی جرمی پیشرفت بسیاری داشته  است.  از سال 1958، که کروماتوگرافی گازی که جفت شده با طیف سنجی جرمی است باعث  انقلابی در تجزیه و تحلیل ترکیبات فرارشده است.  یکی  دیگر از انقلاب ها  در سال  1980 رخ داده است زمانی که این روش برای مطالعه ترکیبات غیر فرار مانند  پپتیدها  الیگوساکاریدها، فسفولیپیدها، نمکهای صفراوی، و غیره  در دسترس قرار گرفت، از اکتشافات الکتروسکوپی ها بیش از چند صد هزار دالتون، از جمله پلیمرهای مصنوعی، پروتئین ها، گلیکان وپلی نوکلوئیدها ، توسط طیف سنجی جرمی تجزیه و تحلیل شده اند.

از زمان نسخه دوم که  در سال 2001 منتشر شده است تا به امروز ، پیشرفت های زیادی به دست آمده است. تکنیک های متعددی بهبود یافته است، بقیه تقریبا ناپدید شده اند.
منابع جدید  دفع فشار اتمسفر یونیزاسیون کشف شده اند و به صورت  تجاری ساخته شده است. یک ابزار کاملا جدید  orbitrap، بر اساس یک جرم جدید، تجزیه و تحلیل و  توسعه داده شده است و در حال حاضر نیز در دسترس تجاری است.  بهبود دقت در تعیین جرم کم، حتی در وضوح پایین، بهبود حساسیت، تشخیص بهتر محدودیتها و کارآمد تر طیف سنجی جرمی پشت سر هم حتی در جرم مولکولی بالای ترکیبات برخی از دستاوردهای اصلی ما  است . ما بهترینمان  را که  شامل این نسخه جدید است را انجام داده ایم.
به عنوان پیشرفت در این تکنیکها، استفاده از طیف سنجی جرمی همچنان رو به رشد است.

بسیاری از برنامه های کاربردی جدید توسعه یافته اند. چشمگیر ترین آنهایی  هستند که در سیستم تجزیه و تحلیل زیست شناسی بوجود می آیند.

شروع  مبانی طیف سنجی جرمی در این کتاب شامل ارائه همه تکنیک های مهمی است که  تا به امروز توسعه یافته اند . شامل  توصیف بسیاری از روشهای تحلیلی مبتنی براین تکنیک ها است و شامل نمونه های متعدد سودمندی است.  همچنین  خواننده اطلاعات لازم برای تفسیر داده ها  را پیدا میکند. مجموعه ای از تمرینات درج شده اجازه می دهد تا خواننده  به بررسی درک خود از موضوع  بپردازد.

منابع متعددی برای کسانی که مایل به یادگیری عمیق ترهستند  داده شده است.  آدرس مهم اینترنت نیز ارائه شده است.  ما امیدواریم که  این نسخه جدید برای  دانش آموزان ، معلمان و محققان  مفید واقع شود.
 
Edmond de Hoffmann and Vincent Stroobant
Louvain-la-Neuve, March 2007

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

شنبه, 24 فروردين 1392 ساعت 01:38

کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی (اسلاید)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)
کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی (اسلاید) - 4.4 out of 5 based on 15 votes

کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی ( اسلاید ) 

کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی ( اسلاید )

یکی از دروس اصلی در رشته شیمی (انواع گرایشها) درس کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی است  که در اینجا  جزوه ای از این درس را که به صورت اسلاید می باشد را قرار داده ایم امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود این درس جز دروس 2 واحدی است که دانشجویان می توانند آن را از ترم 5 به بعد بگذرانند. این جزوه دارای 5 فصل  می باشد. از مزیت های این جزوه  داشتن شکلهای کامل  و طیف های عالی  در انواع طیف سنجی ها  به ویژه طیف سنجی مادون قرمز و طیف سنجی جرمی می باشد  که طیفها را برای انواع زیادی از ترکیبات موجود رسم کرده است.

طیف‌بینی ( Spectroscopy) :  مطالعهٔ ماده و خواص آنها با بررسی نور، صوت و ذرات گسیل شده، جذب شده یا پراکنده شده از ماده مورد نظر است.

طیف‌سنجی به عنوان مطالعه برهمکنش بین نور و ماده نیز تعریف می‌شود. از لحاظ تاریخی طیف‌سنجی به شاخه‌ای از علم برمی‌گردد که نور مرئی برای مطالعات نظری در ساختار ماده و آنالیزهای کیفی و کمی استفاده می‌شد. اگرچه اخیرا به عنوان یک تکنیک جدید نه فقط برای نور مرئی بلکه بسیاری از اشکال تابش‌های الکترومغناطیسی و غیرالکترومغناطیسی مانند میکروموجها، امواج رادیویی، اشعه ایکس، الکترونها، فونونها (امواج صوتی) و غیره بکاربرده می‌شود.

(طیف‌سنجی اغلب در شیمی‌فیزیک بطور مثال در نوعی تصویربرداری ام‌آرآی) و شیمی تجزیه برای شناسایی ماده از طریق طیف گسیلی یا جذبی از آنها یکار برده می‌شود. وسیله‌ای که طیف هر ماده را ثبت می‌کند طیفسنج یا اسپکترومتر نام دارد. طیف‌سنجی همچنین به طور زیاد در اخترشناسی و مشاهدات از راه دور استفاده می‌شود. اکثر تلسکوپ‌های بزرگ طیف‌نگار دارند که برای اندازه‌گیری ترکیبات شیمیایی و خواص فیزیکی اجسام نجومی یا اندازه‌گیری سرعت‌شان از طریق جابجایی دوپلری خطوط طیفی‌شان استفاده می‌شود. این نوع کاربرد در مبحث طیف‌سنجی نجومی به تفضیل آمده است.

انواع طیف‌سنجی

 • طیف سنجی فروشکست القایی لیزری
 • طیف‌سنجی فلورسانسی
 • طیف‌سنجی مرئی
 • طیف‌سنجی فوریه
 • طیف‌سنجی فرابنفش
 • طیف‌سنجی فروسرخ
 • طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی هسته
 • طیف‌سنجی رامان

 

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه روبوک

 • شماره پیامکی: 50002853627180
 • شماره تماس : 09387137519 (9 صبح الی 4 بعدازظهر)
 • آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...