ورود ثبت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

تکمیل کردن تمام فیلدهای مشخص شده با (*) لازم است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *

دانلود کتاب

  

  

دانلود رایگان کتاب با لینک مستقیم

 کتاب، مقاله و مطلب خود را در 30000 عنوان کتاب، مقاله، مجله و ... سایت روبوک جستجو و با لینک مستقیم دانلود نمایید.

با توجه به بالا بودن تعداد کتاب ها، اگر موفق به پیدا کردن کتاب خود نشدید، لطفا در جستجو جزییات بیشتری را بنویسید.

  

  

سفارش ترجمه و تایپ

سفارش ترجمه و تایپ

سه شنبه, 09 دی 1393 ساعت 09:11

بهسازی معماری روستا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معماری روستا

طرح های هادی و به سازی سکونتگاه های روستایی

خلاصه فهرست موضوعات

 • طرح مساله
 • سابقه و سیر تحول طرح های بهسازی و هادی روستایی
 • ماهیت و فرایند تهیه و اجرای طرح های به سازی و هادی روستایی
 • اهداف عملیات به سازی و توسعه فیزیکی روستا
 • اهداف طرح های هادی روستایی
 • فرایند تهیه طرح های هادی
 • عملکرد تهیه واجرای طرح های هادی روستایی
 • طرح های هادی و به سازی مسکن روستایی
 • ارزشیابی طرح های بهسازی و هادی روستایی
 • نتیجه گیری

این مطلب در 202 صفحه قرار داده شده است.

 دانلود مستقیم فایل

حجم فایل: 960 کیلوبایت

معماری روستایی

ویژگی های عام معماری روستایی 

•    معماری سنتی روستایی از سنتهای عامیانه سرچشمه می گیرد که در بطن یک ملت و فرهنگ به طور ناخودآگاهی وجود دارد و بیانگر آمال و آرزوهای آنهاست .
•    معماری ساده روستایی در رابطه با زندگی و و در قالب این سنتهای ادراکی از جهان با یک نگاه آغازین است .
•    معماری سنتی روستایی ایران مجموعه ای بسیار متنوع است. بررسی علل و ریشه های این گوناگونی مستلزم مطالعات وسیع است.
•    معماری روستایی ایران مجموعه متنوعی از ابنیه و سکونتگاه ها را در بر می گیرد. در سرزمین ایران با تنوع جغرافیایی و اقلیمی و گوناگونی فرهنگی, در هر مکان, روستاها ریخت ویژه ای دارند. گاهی خانه ها پراکنده و جدای از یکدیگر و گاه به هم تپیده. بام خانه ها در جایی تیرپوش است و مستوی و در جای دیگر شیب دار و در بعضی مناطق دیگر گنبدی شکل و منحنی.
در مطالب زیر به بررسی اصولی می پردازیم که در معماری غالب روستاهای ایران قابل مشاهده است گو اینکه این اصول می توانند از نظر کمی و کیفی در تامل دیگری گسترش یابند.

1.    استفاده از مصالح بوم آورد
برای برپا کردن ساختمان در هر جا اصل بر این است که از مواد و مصالح ساختمانی که در طبیعت اطراف به وفور یافت می شود استفاده شود. در کنار هور و مرداب از نی و بردی, در حاشیه جنگل از چوب و در بیابانها از گل و در کوهستانها از سنگ بهره گیری می شود.

2.    نقش فعال خانواده در ساختمان سازی
در روستاها خانه ها اغلب به دست اعضای خانواده ساخته می شود. گاهی اوقات همسایه ها و خویشاوندان نیز موقتا به همکاری خوانده می شوند و دست به دست یکدیگر می دهند و خانه را برپا می کنند. اگر اجرای کار پیچیده باشد برای اجرای قسمتی از ساختمان, مثلا پوشش ضربی اتاق ها از استادکار کمک گرفته می شود.

3.    شناخت خواص مواد و مصالح ساختمانی
این ویژگی پشتوانه نقش مثبت و استقلال نسبی روستاییان در ساختمان سازی دهات است. مشاهدات و بررسی های مکرر, نشان می دهد که روستاییان در مورد قابلیت مواد بومی شناخت دقیقی دارند. بریدن نی از مرداب زمان خاصی دارد و کاربرد آن در بنا نیز چنین است. معرفت روستاییان از طریق انباشت تجربه نسل های متعدد به ابعاد و اندازه های مناسب برای اجزا ساختمان نیز تسری یافته است. فاصله تیرهای سقف با یکدیگر و رابطه آن با قطر تیر چوبی- کلفتی دیوار و جرز و امثال آن نیز در زمره آگاهی روستاییان از خواص مصالح است. وجه دیگر این شناخت کاربرد بجای هر مصالح در بنا است. سنگ را در مجاورت زمین و رطوبت و گل را در جای خشک و کاه را به عنوان عنصر کششی مخلوط با گل و امثال آن بکار می برند.

4.    سهولت تعمیر و نگهداری
تعمیر و یا تعویض کاهگل بام, کولش بام شیب دار و یا تعمیر قسمت های فرسوده دیوار گلی که در مجاورت رطوبت سطحی قرار دارد و یا از رطوبت بالارونده صدمه دیده است به سهولت انجام می شود. با استفاده از قدری گل یا کاهگل نه تنها مواد و مصالح لازم برای تعمیر بنا در دسترس است بلکه کار تعمیر نیز توسط اعضا خانواده و یا افراد بومی به سهولت انجام می گیرد.

5.    سرپناه ارزان
وقتی مصالح ساختمان بوم آورد باشند و نیروی کار سازنده ساختمان نیز افراد خانواده و همسایگان باشد ارزان تمام شدن ساختمان نتیجه منطقی آن است. خیلی از مواقع در و پنجره را به ناچار از شهر و یا از کارگاه مربوطه خارج و یا داخل ده خریداری می کنند.

6.    سادگی و پرهیز از بیهودگی
اگر چه روستاها نیز در معرض هجوم نقشه های اصطلاحا شهری که مطابقتی با زندگی سنتی روستایی ندارند قرار گرفته اند, ولی اساسا خانه روستایی ساده است. سادگی در طرح خانه و ترکیب فضاهای خانه وجود دارد. شکل کلی خانه روستایی همانند طبیعت اطراف آن ساده است. هر چند یکجا خانه چند اطاق جدای از هم است مانند خوزستان و جای دیگر مجموعه فضاها به یکدیگر چسبیده اند و دسترسی از درون دارند مثل روستاهای خدابنده و زنجان.

7.    مردم واری (تناسبات انسانی)
اندازه فضا در خانه های روستایی متناسب با ابعاد انسانی است. انعطاف انسان روستایی زیاد است. به همین خاطر ممکن است پله های ظاهرا غیرمتعارف در شهر در ده دیده شود و یا ارتفاع در طویله برای صاحب خانه کوتاه باشد و هر بار ناچار به دولا شدن برای ورود به آن باشد. اجزا خانه مثل پلکان- ایوان- تنورخانه و غیره فقط به اندازه حداقل لازم متناسب با کارکرد خود شکل می گیرند و از تکلف و افزونی ابعاد و اندازه ها و تلقین ابهت کاذب خودداری می شود.

8.    انعطاف پذیری و خلاقیت
در خیلی از روستاها واحدهای ساختمانی یا خانه ها ضمن داشتن مشابهت های زیادی عین هم نیستند. فرق خانه ها گاه در موقعیت زمین و یا اندازه آن است. گاهی شکل زمین ها متفاوت است و گاه شیب و ناهمواریهای آن. معماری روستا به گونه ای است که به راحتی خود را با این شرایط ویژه همساز می کند. قابلیت انعطاف پذیری تنها در فرم ها و اشکال نیست, بلکه در نحوه ترکیب فضاها, در اندازه, در هندسه و … حضور پیدا می کند. راه یابی برای موارد خاص و یافتن پاسخ برای نیازهای خانواده در شرایط ویژه در تمامی سطوح و مراحل از فراهم آوردن مصالح و آماده سازی آن تا طرح و ساخت بنا همگی گویای میزان بالای خلاقیت است.

9.    زیبایی فطری
اگر ادعا کنیم که در نگاه بیننده منظر همه روستاها و یا همه چشم اندازهای آن ها زیبا است, سخن به گزافه گفته نشده است. در جاهایی کار طرح و ساخت روستا از چنان ویژگی هایی برخوردار است که بیننده خارجی را چه عوام باشد و یا متخصص به تحسین وا می دارد, چنان که در روستاهای نامی ایران مثل ابیانه و ماسوله چنین است. دلیلی ندارد آن دستی که با زدن هزاران گره طرحی رنگین را به صورت فرش و گلیم می بافد در برخورد با فضا و پدیده سه بعدی معماری وابماند. سلیقه و ذوق فطری و ناآلوده روستایی در بسیاری از مواقع در معماری بومی و سنتی دهات ایران تجلی می یابد.

10.    هندسه در معماری
غالبا انتظار نمی رود که معماری به ظاهر نا به سامان دهات دارای هندسه خاصی باشد. باید اذعان کنیم که این وجه از وجوه معماری روستایی ایران نیاز به تامل بیشتری دارد. با این حال بعضی نشانه ها در دست است که نوعی هندسه در معماری خانه روستایی یا دیگر بناهای آن رعایت می شود. مدولاسیون یا پیمون که در شمال به گونه ای است و گاه به “تبردم” از آن تعبیر می شود با آنچه در ناحیه بیابانی است متفاوت است. در بررسی نمونه های جمع آوری شده از روستاهای مختلف شهرستان صومعه سرا, به وجود یک تناسب هندسی جالب در پلان و حتی در نماهای ساختمان ها پی برده شد. خصوصا جاذبه کار وقتی بیشتر می شود که معلوم شود تناسب که اصطلاحا تناسبات طلایی خوانده اند در بسیاری از نمونه ها می توان ردیابی کرد.

انعطاف پذيري و خلاقيت 
در خيلي از روستا ها واحدهاي ساختماني يا خانه ها ضمن داشتن مشابهت هاي زيادي عين هم نيستند مثل اندازه زمين در خانه هاي روستايي كه يكسان بعضي ها بزرگ و بعضي ها كوچك هستند يا فضاهاي ساخته شده بر اساس نياز و وضع اقتصادي ساكنين است  براي اهالي قديمي روستاي بند محافظت از ابنيه و خودشان از سرما و برف زمستان مهم تر بوده است و به اين دليل خانه ها را با وجود مشكل شيب زمين و امكان سقوط سنگ و صخره در دامنه كوه ساخته اند و به اين ترتيب مشكل تامين نور از سمت جنوب نيز حل شده است ولي مشكل زلزله و سيل و پرتاب سنگ و ... را نيز به جان خريده اند كه همه اينها ساليان سال تجربه , ذوق و خلاقيت روستائيان است .

زيبايي فطري
 در نگاه بيننده منظره همه روستا ها و يا همه چشم انداز هاي آن ها نيز زيبا است كار طرح و ساخت روستا از چنان ويژگي هايي برخوردار است كه بيننده خارجي را چه عوام باشد و يا متخصص به تحسين دوا مي دارد . ظرافت در طرح و رعايت تناسبات و گاه جسارت در طرح و تركيب اجزاء و عناصر معماري گواه و شاهد و معرفت عميق زيبايي شناسانه روستاييان كه  از قضا ندرس تركيب خوانده اند و نه از بوزار و با ها ولي چيزي شنيده اند بلكه تكيه آن ما به خطرات پاك خدادادشمان است .
فضاي ديد از پنجره از بيرون , فضاي ديد از در به كوچه ها و باغها و مزارع اطراف همگي نمونه اي از زيبايي خطري خدادي در روستائمان است كه آن را به واقعيت تبديل كرده اند . هندسه در معماري
انتظار نمي رود كه معماري به ظاهر نا به سامان دهات اداري هندسه خاصي باشد با اين حال بعضي از نشانه ها در دست است كه نوعي هندسه در معماري خانه روستايي يا ديگر بناها هاي آن رعايت مي شود
اين تناسبات بر اساس مقياس هاي زمان گذشته مثل گره و ... است بخصوص در آذربايجان و معماري شيوه آذري كه استفاده از هندسه اصلي اساسي است مطمئنا با تحقيق بررسي در معماري و ابنيه روستايي و استفاده از روشهاي مدولاسيون يا پيمودن ميتوان به اين تناسبات معماري دست يافت كه چنين بررسي در ابنيه فني و. بافت سنتي روستاي بند صورت نگرفته است .
    
عوامل مؤثر درشکل گيري خصوصيات كالبدي روستاها

   عوامل طبيعي

اين عوامل در ارتباط با محيط طبيعي در روستاها هستند و جامعه روستايي كنترل بسيار كمي بر آنها دارند. در اين تحقيق طبيعيت شامل زمين، هوا و آب است و عوامل نشأت گرفته از اين محيط‌ها به عنوان عوامل طبيعي يا محيطي تلقي ميشوند. عوامل و عناصر آب و هوايي، شكل و ناهمواري زمين، الگوي شبكه آب‌هاي سطحي و وضعيت رطوبت و بارندگي و اشكال آن، وضعيت پراكندگي منابع آب سطحي و الگوي دسترسي به منابع آب زير زميني برخي از عوامل محيطي و طبيعي مؤثر در وضعيت كالبدي روستاهاست.

  عوامل اجتماعي

اجتماع انساني در هر سكونتگاهي چه بر اساس ديدگاه‌هاي تجربي و چه بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي جديد، در بر خورد با محيط و تأمين نيازهاي خود در محيط داراي تمايلات و علايقي است كه آنچه مي سازد نتيجه تقابل علايق فردي و اجتماعي با محدوديت‌ها يا تسهيلات محيط طبيعي است. در روستاها نيز جامعه روستايي براي استفاده از زمين، ايجاد شبكه معابر، مكاني يابي كاربري‌هاي مختلف و ساخت و ساز از تسهيلات محيط استفاده و محدوديت‌هاي آن را تحمل مي‌كنند يا برطرف مي‌سازند. عوامل اجتماعي به برخي خصوصيات فكري، فرهنگي،آدابي و عرفي جامعه انساني اشاره دارد كه در فرايند شكل ‌گيري و تكامل خصوصيات كالبدي روستا مؤثر هستند. بطور خاص، قوميت و روابط خويشاوندي، دين و مذهب، پايگاه اجتماعي، فرهنگ زندگي و ميزان دانايي از زمره عوامل اجتماعي هستند كه در اين تحقيق مورد توجه بودند.

   عوامل اقتصادي

اقتصاد فردي و اجتماعي بخشي از خصايص اجتماعي هستند كه عمدتاً با روحيات و خصوصيات فردي و اجتماعي در ارتباطند. اين خصوصيات به دليل وجوه تمايز زياد با ساير عوامل اجتماعي نظير خصوصيات مذهبي، عرفي و آدابي افراد قابل تفكيك در يك گروه مشخص هستند. گرچه جايگاه عوامل اقتصادي از شفافيت عوامل طبيعي نسبت به عوامل اجتماعي برخوردار نيست. در اين تحقيق وضعيت درآمدي، نوع فعاليت توليدي و خدماتي، نوع شغل و منابع اقتصادي در دسترس از زمره عوامل مورد توجه بودند.

   واحدهای مسکونی خانواده های سنتی روستایی
واحدهای مسکونی خانواده های سنتی روستایی از یک سو تحت تاثیر اقلیم و شرایط محیط طبیعی است و از سوی دیگر با الگوی معیشت خانواده ها ارتباط دارد . بطور عمده خانواده های روستایی در ساختن مسکن از امکانات محیط پیرامون خود و مواد و مصالحی که طبیعت دراختیار آنان قرار می دهد ، استفاده می کنند .
در روستاهای مناطق کوهستانی ، سنگ و گل ، مصالح عمده ساختمانهای سنتی را تشکیل می دهد . اما در دشت های مرکزی و سرزمین های حاشیه کویر ، خانه ها با خشت و گل و با دیوارهای ضخیم ساخته می شود و اغلب به صورت سقف گنبدی ( ضربی ) یا گهواره ای است تا گرمای محیط به درون اتاق نفوذ نکند . بر بالای بام بعضی خانه ها ، بادگیرهایی به منظور تهویه هوا ایجاد شده است . در مناطق نیمه خشک ایران ، گاه ساختمان های بلندی با حجم زیاد دیده می شود که در وسط آن حوض بزرگی قرار دارد . این نوع بناها که به " حوض خانه " معروف است ، هوای خنکی دارد و تابستانها برای حفظ بدن از گرمای طاقت فرسای محیط ، مورد استفاده خانواده قرار می گیرد .
در برخی از روستاهای مناطق نیمه خشک ، پوشش سقف خانه ها ، تیر چوبی و کاه گلی است و دیوارها تا نيمه از سنگ و باقی با گل چینه ( با استفاده از گل ) ساخته شده است . ویژگی اساسی مساکن روستایی ، اختلاط فضای کار تولیدی و فضای مسکونی است . درواقع مسکن های روستایی برخلاف مسکن های شهری تنها محل سکونت و استراحت خانواده نیست . بلکه به اقتضای نوع کارکرد اقتصادی خانواده ، مرکز نگهداری و پرورش دام و طیور و تولید فرآورده های دامی ، محل کارگاه صنایع دستی و نیز نگاهداری وسایل تولید و محصولات کشاورزی است .
در روستاهای ایران ، تقسیمات داخلی ساختمانها تا حد زیادی متاثر از نحوه معیشت خانواده ها است . مثلا در روستاهای شمال ایران ، زیر پوشش ساختمان ، فضای خالی به نام " بام " وجود دارد که روستائیان از آن به عنوان انبار براي نگهداری لوازم زندگی ، وسایل تولید و محصولات كشاورزي بویژه شالی ( شلتوک ) استفاده می کنند . در مناطق شمالی ایران ، به علت بارندگی شدید و مداوم و رطوبت زیاد هوا ، خشک کردن شالی در فضای باز دشوار است . لذا بام ، محل مناسبي برای نگهداری شالی است و خانواده های روستایی معمولا شالی را در بام ، انبار می کنند . شالی در این فضا ، هم از باران محفوظ می ماند و هم به خاطر حرارت اتاق که معمولا در آن وسائل حرارتی جهت آشپزی یا گرم نگهداشتن اتاق وجود دارد ، به تدریج خشک می شود و نمی پوسد . در برخی از خانه های روستايي ايران ، زیر اتاق نشیمن ، طویله ای وجود دارد که دام ها و چهار پایان به هنگام زمستان در آنجا نگهداری می شوند تا از سرما محفوظ بمانند . نزدیکی محل نگهداری دام ها با محل زندگی روستائیان ، براي مراقبت بيشتر از دام ها و جلوگیری از سرقت آنان است .
 
   ویژگی های عام معماری روستایی
  
معماری سنتی روستایی از سنتهای عامیانه سرچشمه می گیرد که در بطن یک ملت و فرهنگ به طور ناخودآگاهی وجود دارد و بیانگر آمال و آرزوهای آنهاست .
معماری ساده روستایی در رابطه با زندگی و و در قالب این سنتهای ادراکی از جهان با یک نگاه آغازین است.
معماری سنتی روستایی ایران مجموعه ای بسیار متنوع است. بررسی علل و ریشه های این گوناگونی مستلزم مطالعات وسیع است.
معماری روستایی ایران مجموعه متنوعی از ابنیه و سکونتگاه ها را در بر می گیرد. در سرزمین ایران با تنوع جغرافیایی و اقلیمی و گوناگونی فرهنگی, در هر مکان, روستاها ریخت ویژه ای دارند. گاهی خانه ها پراکنده و جدای از یکدیگر و گاه به هم تپیده. بام خانه ها در جایی تیرپوش است و مستوی و در جای دیگر شیب دار و در بعضی مناطق دیگر گنبدی شکل و منحنی.
در مطالب زیر به بررسی اصولی می پردازیم که در معماری غالب روستاهای ایران قابل مشاهده است گو اینکه این اصول می توانند از نظر کمی و کیفی در تامل دیگری گسترش یابند.
استفاده از مصالح بوم آورد برای برپا کردن ساختمان در هر جا اصل بر این است که از مواد و مصالح ساختمانی که در طبیعت اطراف به وفور یافت می شود استفاده شود. در کنار هور و مرداب از نی و بردی, در حاشیه جنگل از چوب و در بیابانها از گل و در کوهستانها از سنگ بهره گیری می شود.
نقش فعال خانواده در ساختمان سازی در روستاها خانه ها اغلب به دست اعضای خانواده ساخته می شود. گاهی اوقات همسایه ها و خویشاوندان نیز موقتا به همکاری خوانده می شوند و دست به دست یکدیگر می دهند و خانه را برپا می کنند. اگر اجرای کار پیچیده باشد برای اجرای قسمتی از ساختمان, مثلا پوشش ضربی اتاق ها از استادکار کمک گرفته می شود.
شناخت خواص مواد و مصالح ساختمانی این ویژگی پشتوانه نقش مثبت و استقلال نسبی روستاییان در ساختمان سازی دهات است. مشاهدات و بررسی های مکرر, نشان می دهد که روستاییان در مورد قابلیت مواد بومی شناخت دقیقی دارند. بریدن نی از مرداب زمان خاصی دارد و کاربرد آن در بنا نیز چنین است. معرفت روستاییان از طریق انباشت تجربه نسل های متعدد به ابعاد و اندازه های مناسب برای اجزا ساختمان نیز تسری یافته است.
فاصله تیرهای سقف با یکدیگر و رابطه آن با قطر تیر چوبی- کلفتی دیوار و جرز و امثال آن نیز در زمره آگاهی روستاییان از خواص مصالح است. وجه دیگر این شناخت کاربرد بجای هر مصالح در بنا است. سنگ را در مجاورت زمین و رطوبت و گل را در جای خشک و کاه را به عنوان عنصر کششی مخلوط با گل و امثال آن بکار می برند.
سهولت تعمیر و نگهداری تعمیر و یا تعویض کاهگل بام, کولش بام شیب دار و یا تعمیر قسمت های فرسوده دیوار گلی که در مجاورت رطوبت سطحی قرار دارد و یا از رطوبت بالارونده صدمه دیده است به سهولت انجام می شود. با استفاده از قدری گل یا کاهگل نه تنها مواد و مصالح لازم برای تعمیر بنا در دسترس است بلکه کار تعمیر نیز توسط اعضا خانواده و یا افراد بومی به سهولت انجام می گیرد.
سرپناه ارزان وقتی مصالح ساختمان بوم آورد باشند و نیروی کار سازنده ساختمان نیز افراد خانواده و همسایگان باشد ارزان تمام شدن ساختمان نتیجه منطقی آن است. خیلی از مواقع در و پنجره را به ناچار از شهر و یا از کارگاه مربوطه خارج و یا داخل ده خریداری می کنند.
سادگی و پرهیز از بیهودگی اگر چه روستاها نیز در معرض هجوم نقشه های اصطلاحا شهری که مطابقتی با زندگی سنتی روستایی ندارند قرار گرفته اند, ولی اساسا خانه روستایی ساده است. سادگی در طرح خانه و ترکیب فضاهای خانه وجود دارد. شکل کلی خانه روستایی همانند طبیعت اطراف آن ساده است. هر چند یکجا خانه چند اطاق جدای از هم است مانند خوزستان و جای دیگر مجموعه فضاها به یکدیگر چسبیده اند و دسترسی از درون دارند مثل روستاهای خدابنده و زنجان.
مردم واری (تناسبات انسانی) اندازه فضا در خانه های روستایی متناسب با ابعاد انسانی است. انعطاف انسان روستایی زیاد است. به همین خاطر ممکن است پله های ظاهرا غیرمتعارف در شهر در ده دیده شود و یا ارتفاع در طویله برای صاحب خانه کوتاه باشد و هر بار ناچار به دولا شدن برای ورود به آن باشد. اجزا خانه مثل پلکان- ایوان- تنورخانه و غیره فقط به اندازه حداقل لازم متناسب با کارکرد خود شکل می گیرند و از تکلف و افزونی ابعاد و اندازه ها و تلقین ابهت کاذب خودداری می شود.
انعطاف پذیری و خلاقیت در خیلی از روستاها واحدهای ساختمانی یا خانه ها ضمن داشتن مشابهت های زیادی عین هم نیستند. فرق خانه ها گاه در موقعیت زمین و یا اندازه آن است. گاهی شکل زمین ها متفاوت است و گاه شیب و ناهمواریهای آن. معماری روستا به گونه ای است که به راحتی خود را با این شرایط ویژه همساز می کند. قابلیت انعطاف پذیری تنها در فرم ها و اشکال نیست, بلکه در نحوه ترکیب فضاها, در اندازه, در هندسه و … حضور پیدا می کند. راه یابی برای موارد خاص و یافتن پاسخ برای نیازهای خانواده در شرایط ویژه در تمامی سطوح و مراحل از فراهم آوردن مصالح و آماده سازی آن تا طرح و ساخت بنا همگی گویای میزان بالای خلاقیت است.
زیبایی فطری اگر ادعا کنیم که در نگاه بیننده منظر همه روستاها و یا همه چشم اندازهای آن ها زیبا است, سخن به گزافه گفته نشده است. در جاهایی کار طرح و ساخت روستا از چنان ویژگی هایی برخوردار است که بیننده خارجی را چه عوام باشد و یا متخصص به تحسین وا می دارد, چنان که در روستاهای نامی ایران مثل ابیانه و ماسوله چنین است. دلیلی ندارد آن دستی که با زدن هزاران گره طرحی رنگین را به صورت فرش و گلیم می بافد در برخورد با فضا و پدیده سه بعدی معماری وابماند. سلیقه و ذوق فطری و ناآلوده روستایی در بسیاری از مواقع در معماری بومی و سنتی دهات ایران تجلی می یابد.
هندسه در معماری غالبا انتظار نمی رود که معماری به ظاهر نا به سامان دهات دارای هندسه خاصی باشد. باید اذعان کنیم که این وجه از وجوه معماری روستایی ایران نیاز به تامل بیشتری دارد. با این حال بعضی نشانه ها در دست است که نوعی هندسه در معماری خانه روستایی یا دیگر بناهای آن رعایت می شود.
مدولاسیون یا پیمون که در شمال به گونه ای است و گاه به “تبردم” از آن تعبیر می شود با آنچه در ناحیه بیابانی است متفاوت است. در بررسی نمونه های جمع آوری شده از روستاهای مختلف شهرستان صومعه سرا, به وجود یک تناسب هندسی جالب در پلان و حتی در نماهای ساختمان ها پی برده شد. خصوصا جاذبه کار وقتی بیشتر می شود که معلوم شود تناسب که اصطلاحا تناسبات طلایی خوانده اند در بسیاری از نمونه ها می توان ردیابی کرد.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 دی 1393 ساعت 09:11
جمعه, 07 شهریور 1393 ساعت 10:59

معماری روستا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
معماری روستا - 4.0 out of 5 based on 2 votes

معماری روستا

تحلیل فضاهای شهری

عناوین:

 • آیا روستای بابا عزیز معماری دارد؟
 • تعریف روستا
 • معماری روستا
 • عناصر معماری روستا
 • موقعیت جغرافیایی
 • موقعیت ارتباطی
 • بررسی وضع موجود روستا
 • تاریخ و تاثیر آن بر معماری روستا
 • تاثیر اقلیم و جغرافیا بر معماری
 • وضعیت اقتصادی و اجتماعی و تاثیر آن بر معماری روستا
 • تشخیص سایر عوامل تاثیرگذار بر معماری
 • جمعیت روستا
 • وضعیت بهداشت
 • زندگی جمعی در روستا
 • توانایی زنان روستا
 • بافت روستا
 • تقسیم بندی مسکن روستا
 • ررسی سایت
 • بررسی پلان خانه های روستا

روستای بابا عزیزدر کرمانشاه و در شهرستان روانسر واقع شده است.این روستا از نظر معماری و سایر ارزش ها قابل توجه میباشد،لذا در این فایل تحلیل کامل این روستا مربوط به درس روستا 1 و 2 به صورت پروژه کامل در اختیار شما عزیزان قرار داده میشود.

این فایل در 122 صفحه در اختیار شما عزیزان قرار داه شده است.

از این به بعد فايل هايي که براي دانلود قرار می گیرند چندين بار قبل و بعد از قرار گرفتن بر روي سرور توسط تیم پوپول تست می گردد در نتيجه فايل ها کاملآ سالم هستند اما در برخي مواقع به دليل هاي مختلف فايل ها دچار مشکل مي شوند بدين صورت که پس از دانلود و استخراج فايل ها از سوي نرم افزار Winrar با اخطار CRC رو به رو ميشوند. اما جاي نگراني نيست چون فايل ها به گونه اي فشرده شده اند که داراي قابليت بازيابي هستند. به همين منظور کافيست که فايل معيوب را با استفاده از نرم افزار Winrar اجرا کنيد و سپس با انتخاب گزينه Repair اقدام به تعمير فايل فشرده نماييد.

تمامی فایل ها قابلیت ریکاوری تا 5% را دارند.

حجم فایل:32.2مگابایت

پسورد فایل: www.pupuol.com

 

معماری روستا

 

لطفا درخواست ها، نظرها و انتقاد خود را برای پیشرفت هرچه سریعتر ما ارسال فرمایید.

جمعه, 03 مرداد 1393 ساعت 23:41

تحلیل فضای شهری

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
تحلیل فضای شهری - 5.0 out of 5 based on 1 vote

روستا


شهر زیر زمینی نوش آباد

فهرست مطالب :
مقدمه
خصوصیات این شهر تاریخی
راه ها
سیستم تهویه شهر
توضیحات جامع درباره نوش آباد کاشان

این مطلب در 10صفحه برای شما عزیزان آماه شده است.

با کمک به ما در تکمیل مطالب در ارتقا علمی پوپول شریک شوید.

برای بحث و تبادل نظر در این زمینه میتوانید به  انجمن معماری مراجعه کنید.

از این به بعد فايل هايي که براي دانلود قرار می گیرند چندين بار قبل و بعد از قرار گرفتن بر روي سرور توسط تیم پوپول تست می گردد در نتيجه فايل ها کاملآ سالم هستند اما در برخي مواقع به دليل هاي مختلف فايل ها دچار مشکل مي شوند بدين صورت که پس از دانلود و استخراج فايل ها از سوي نرم افزار Winrar با اخطار CRC رو به رو ميشوند. اما جاي نگراني نيست چون فايل ها به گونه اي فشرده شده اند که داراي قابليت بازيابي هستند. به همين منظور کافيست که فايل معيوب را با استفاده از نرم افزار Winrar اجرا کنيد و سپس با انتخاب گزينه Repair اقدام به تعمير فايل فشرده نماييد.

تمامی فایل ها قابلیت ریکاوری تا 5% را دارند.

حجم فایل:1.67 مگا بایت

پسورد فایل: www.pupuol.com

روستالطفا درخواست ها، نظرها و انتقاد خود را برای پیشرفت هرچه سریعتر ما ارسال فرمایید.

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب...

شنبه, 21 تیر 1393 ساعت 18:27

معماري روستايي

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
معماري روستايي - 5.0 out of 5 based on 3 votes

معماری روستایی

مقاله الگوي آموزش معماري روستايي در دانشکده‌هاي معماري

نويسندگان
1سيد بهشيد حسيني؛ 2مجيد ضيايي

1عضو هيئت علمي دانشگاه هنر تهران و مدرس درس روستا 1و2
2مدرس درس روستا 1و2، دانشگاه هنر تهران

فهرست مطالب ارائه شده:

 • چکيده
 • مقدمه
 • ضرورت شناخت معماري روستايي
 • تاريخچه مطالعات روستا
 • سابقه آموزش روستا در دانشکده هاي معماري
 • لزوم طراحي و تهيه الگوي آموزشي
 • الگوي پيشنهادي تدريس روستا
 • جمع بندي
 • مراجع

اين مطلب در 20 صفحه براي شما عزيزان قرار داده شده است.

باکمک به ما در تکمیل مطالب در ارتقا علمی پوپول شریک شوید.

برای بحث و تبادل نظر در این زمینه میتوانید به  انجمن معماری مراجعه کنید.

از این به بعد فايل هايي که براي دانلود قرار می گیرند چندين بار قبل و بعد از قرار گرفتن بر روي سرور توسط تیم پوپول تست می گردد در نتيجه فايل ها کاملآ سالم هستند اما در برخي مواقع به دليل هاي مختلف فايل ها دچار مشکل مي شوند بدين صورت که پس از دانلود و استخراج فايل ها از س وي نرم افزار Winrar با اخطار CRC رو به رو ميشوند. اما جاي نگراني نيست چون فايل ها به گونه اي فشرده شده اند که داراي قابليت بازيابي هستند. به همين منظور کافيست که فايل معيوب را با استفاده از نرم افزار Winrar اجرا کنيد و سپس با انتخاب گزينه Repair اقدام به تعمير فايل فشرده نماييد.

تمامی فایل ها قابلیت ریکاوری تا 5% را دارند.

 لینک دانلود مستقیم فایل 

حجم فایل: 3.11 مگا بایت

پسورد فایل: www.pupuol.com

معماری روستاییلطفا درخواست ها، نظرها و انتقاد خود را برای پیشرفت هرچه سریعتر ما ارسال فرمایید.

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب..........

آخرین ویرایش در شنبه, 21 تیر 1393 ساعت 18:27
یکشنبه, 22 تیر 1393 ساعت 19:14

روستا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
روستا - 5.0 out of 5 based on 5 votes

معماری روستا

تاسیسات در ساختمانهای روستایی

دانشگاه پیام نور
واحد پردیس
مدرسحمد نادری
نیمسال91-92

فهرست مطلب:

بخش اول :

 • نگاه مختصر به روستا
 • تاریخچه روستا
 • تعريف روستا
 • سير تحول روستا
 • مكان يابي روستاها
 • عوامل موثر در شكل بناها در روستا
 • اقلیم و روستا

بخش دوم :

 • تاسیسات عمومی ساختمان
 • گرمایش سرمایش تهویه مطبوع
 • سیستم های تهویه
 • دستگاه های تصفیه هوا
 •   لوله کشی
 • آبرسانی و فاضلاب
 • گازر سانی

این مطلب در 36 صفحه برای شما عزیزان قرار داده شده است.

باکمک به ما در تکمیل مطالب در ارتقا علمی پوپول شریک شوید.

برای بحث و تبادل نظر در این زمینه میتوانید به  انجمن معماری مراجعه کنید.

از این به بعد فايل هايي که براي دانلود قرار می گیرند چندين بار قبل و بعد از قرار گرفتن بر روي سرور توسط تیم پوپول تست می گردد در نتيجه فايل ها کاملآ سالم هستند اما در برخي مواقع به دليل هاي مختلف فايل ها دچار مشکل مي شوند بدين صورت که پس از دانلود و استخراج فايل ها از   سوي نرم افزار Winrar با اخطار CRC رو به رو ميشوند. اما جاي نگراني نيست چون فايل ها به گونه اي فشرده شده اند که داراي قابليت بازيابي هستند. به همين منظور کافيست که فايل معيوب را با استفاده از نرم افزار Winrar اجرا کنيد و سپس با انتخاب گزينه Repair اقدام به تعمير فايل فشرده نماييد.

تمامی فایل ها قابلیت ریکاوری تا 5% را دارند.

پسورد فایل: www.pupuol.com

لینک دانلود مستقیم pdf   &   word  مطلب 

حجم فایل: 9.49 مگا بایت 

معماری روستا

لطفا درخواست ها، نظرها و انتقاد خود را برای پیشرفت هرچه سریعتر ما ارسال فرمایید.

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب......

شنبه, 04 مرداد 1393 ساعت 17:31

معماری روستا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
معماری روستا - 5.0 out of 5 based on 4 votes

معماری روستای فشارک

معرفی روستای فشارک در اصفهان

فهرست مطالب:

بخش یک: مقدمه ای بر گونه شناسی

 • گونه شناسی خانه های ایرانی بر اساس روابط اجتماعی 
 • رویکرد ها به گونه شناسی
 • ملاک گونه شناسی کالبدی 
 • عوامل تاثیر گذار در شکل گیری خانه های سنتی اصفهان 
 • اقلیم نیمه گرم و خشک
 • تعریف پیشنهادی گونه
 • گونه شناسی خانه های اصفهان
 • روستا های کویری

بخش دو:بررسی پیرامون روستا

 • بافت روستا
 • موقعیت جغرافیایی
 • حیات اجتماعی روستا
 • حیات اقتصادی
 • تحلیل سایت روستا
 • تحلیل پلان چند نمونه خانه در روستا
 • آسیب شناسی سایت
 • آسیب شناسی معماری
 • آسیب شناسی سازه ای
 • طرح پیشنهادی پلان خانه ها

این مطلب در 70 صفحه برای شما عزیزان قرار داده شده است.

از این به بعد فايل هايي که براي دانلود قرار می گیرند چندين بار قبل و بعد از قرار گرفتن بر روي سرور توسط تیم پوپول تست می گردد در نتيجه فايل ها کاملآ سالم هستند اما در برخي مواقع به دليل هاي مختلف فايل ها دچار مشکل مي شوند بدين صورت که پس از دانلود و استخراج فايل ها از   سوي نرم افزار Winrar با اخطار CRC رو به رو ميشوند. اما جاي نگراني نيست چون فايل ها به گونه اي فشرده شده اند که داراي قابليت بازيابي هستند. به همين منظور کافيست که فايل معيوب را با استفاده از نرم افزار Winrar اجرا کنيد و سپس با انتخاب گزينه Repair اقدام به تعمير فايل فشرده نماييد.

  تمامی فایل ها قابلیت ریکاوری تا 5% را دارند.ا

لینک دانلود مستقیم فایل مطلب

حجم فایل: 24.6 مگا بایت

پسورد فایل : www.pupuol.com
 

معماری روستای فشارک

لطفا درخواست ها، نظرها و انتقاد خود را برای پیشرفت هرچه سریعتر  ما ارسال فرمایید.

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه روبوک

 • شماره پیامکی: 50002853627180
 • شماره تماس : 09387137519 (9 صبح الی 4 بعدازظهر)
 • آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...