ورود ثبت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

تکمیل کردن تمام فیلدهای مشخص شده با (*) لازم است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *

دانلود کتاب

  

  

دانلود رایگان کتاب با لینک مستقیم

 کتاب، مقاله و مطلب خود را در 30000 عنوان کتاب، مقاله، مجله و ... سایت روبوک جستجو و با لینک مستقیم دانلود نمایید.

با توجه به بالا بودن تعداد کتاب ها، اگر موفق به پیدا کردن کتاب خود نشدید، لطفا در جستجو جزییات بیشتری را بنویسید.

  

  

سفارش ترجمه و تایپ

سفارش ترجمه و تایپ

سه شنبه, 25 تیر 1392 ساعت 02:12

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 10)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 10) - 4.6 out of 5 based on 10 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 10)

نام آزمایش : اندازه گیری حجمی منیزیم بوسیله ی E.D.T.A

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 در آزمایشگاه انجام داده و گزارشکار آن را تحویل دهند آزمایش اندازه گیری حجمی منیزیم بوسیله ی E.D.T.A می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه و تئوری:

واکنش های تشکیل کمپلکس:

اکثر یون های فلزی با زوج الکترون دهنده ها واکنش می دهند تا ترکیبات کوئوردیناسیون با یون های کمپلکس تشکیل دهند. گونه ی دهنده یا لیگاند باید حداقل یک زوج الکترون غیر مشترک مفید برای تشکیل پیوند داشته باشد. آب، آمونیاک و یون های هالید لیگاندهای معدنی متداول اند.

واکنش گرهای تشکیل کمپلکس کاربرد وسیعی در تیتراسیون کاتیون ها دارند.مفیدترین این واکنشگرها  ترکیبات آلی با چندین گروه الکترون دهنده اند که تشکیل پیوندهای  کووالانسی چندگانه با یون های فلزی را می دهند.
تعداد پیوندهای کووالانسی را که یک کاتیون تمایل دارد با الکترون دهنده ها تشکیل دهد عدد کئوردیناسیون آن می نامند. مقادیر نوعی 2، 4، 6 می باشد. گونه های کمپلکس تشکیل شده می توانند از نظر الکتریکی خنثی و مثبت ومنفی باشد. روش های تیترسنجی بر مبنای تشکیل کمپلکس بیش از یک قرن است که بکار رفته اند.با اینکه توسعه قابل توجه در این زمینه با کاربرد دسته ای وسیع از ترکیبات کوئوردینانسی خاص به نام کی لیت ، شروع شد. یک کی لیت زمانی حاصل می شود که یکی یون فلزی با دو گروه دهنده یا بیشتر از یک لیگاند تک ، کوئوردینانس می شود تا ناجور حلقه های پنج یا شش عضوی تشکیل دهد.

لیگاندهای چند دندانه ای ، به ویژه آنهایی که چهار یا شش گروه دهنده دارند دو مزیت نسبت به لیگاندهای تک دندانه ای به عنوان تیتر کننده دارند. اولا لیگاندهای چند دندانه ای واکنش های کاملتری با کاتیون ها می دهند و در نتیجه نقاط پایانی تیزتری به وجود می آورند. ثانیا واکنش آنها با یون های فلزی به طور معمول در یک فرایند یک مرحله ای انجام می شود  در حالیکه تشکیل کمپلکس با لیگاندهای یک دندانه ای معمولا با تشکیل دو یا چند گونه ی واسط همراه است.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 10 ) لطفا به ادامه مطلب بروید.

دوشنبه, 24 تیر 1392 ساعت 15:56

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 9)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 9) - 4.6 out of 5 based on 7 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 9)

نام آزمایش: اندازه گیری کلسیم و منیزیم در یک محلول ( اندازه گیری سختی آب )

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 در آزمایشگاه انجام داده و گزارشکار آن را تحویل دهند آزمایش اندازه گیری کلسیم و منیزیم در یک محلول ( اندازه گیری سختی آب ) می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.


مقدمه و تئوری:

سختي آب كه معمولا، قابليت آب در فعل و انفعال با صابون را تداعي ميكند، به مجموعه املاح كلسيم و منيزيم موجود در آب كه بر حسب ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم بيان مي شود اطلاق ميگردد. تجربه نشان داده است كه آب هاي سخت در صورت حرارت ديدن، بر جداره تاسيسات حرارتي، رسوبات كربناتي از خود باقي مي گذارند. وجود اين رسوبات نه تنها باعث هدر رفتن گرما ميشود بلكه باعث خسارت ديدن جدار تاسيسات نيز خواهد شد. مطالعه نشان داده كه مصرف آب هاي سخت تر در اجتماعات، مرگ هاي ناشي از امراض قلبي و عروقي را به شدت كاهش مي دهد. در حال حاضر هيچگونه رابطه اي ميان پيدايش سنگ كليه و سختي آب گزارش نشده است.

سختي آب شاخص كليه عناصر تشكل دهنده املاح محلول در آب نبوده و فقط به برخي از آنيون ها و كاتيون هاي آب ارتباط دارد، سختي آب در درجه اول تركيبات كلسيم و منيزيم و به ميزان كمتري به ساير يون هاي فلزي با ظرفيت بالا مانند سرب، استرنسيم، باريم و غيره مربوط است. سختي آب در واحد متريك، بر حسب ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم بيان شده و در ساير سيستم هاي اندازه گيري واحدهاي ديگري دارد.

سختي آب، عملا شاخص ميزان فعل و انفعال آب با صابون است و براي شستشو با آب هاي سخت تر به صابون زيادتري نياز است. آب هاي سخت در درجه حرارت بالا در جداره ظروف و در صنعت در ديگ هاي بخار، رسوبات كربنات كلسيم ايجاد مي كنند. تماس آب با تركيبات آهكي موجود در سطح زمين يا تشكيل دهنده هاي قشر خاك باعث ورود عوامل سختي در آبها شده و معمولا آب هاي زيرزميني از سختي زيادتري نسبت به آب هاي سطحي برخوردارند. آب ها را از نظر سختي بر حسب ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم به ترتيب زير طبقه بندي كرده اند.


1)    آب هاي سبك
2)    آب هاي با سختي متوسط
3)    آب هاي سخت
4)    آب هاي خيلي سخت

تركيبات كلسيم، عملا به ميزان كمي در آب حل مي شوند ولي حضور گازكربنيك در آب باعث افزايش حلاليت آنها مي شود. علاوه بر مصرف آب، مصرف بيشتر مواد غذايي، باعث ورود مقادير قابل توجهي عوامل كلسيم و منيزيم به بدن مي شود. روزانه تا 1000 ميلي گرم كلسيم و 200 تا 400 ميلي گرم منيزيم جذب بدن هر انسان بالغ مي شود. محصولات لبني، غني از كلسيم و منيزيم بوده و مواد گوشتي نيز يكي از مهم ترين مواد غذايي داراي كلسيم و منيزيم هستند.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 9 ) لطفا به ادامه مطلب بروید.

چهارشنبه, 19 تیر 1392 ساعت 00:15

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 8)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 8) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 8)

نام آزمایش : تعیین رطوبت موجود در یک نمونه نمک طعام تجارتی

یکی دیگر از آزمایشات درس آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 آزمایش تعیین رطوبت موجود در یک نمونه نمک طعام تجارتی می باشد که دانشجویان باید مانند دیگر آزمایشات این درس این آزمایش را در آزمایشگاه انجام داده و سپس گزارشکار آنرا تحویل دهند. در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه و تئوری :

هوای بدون بخار آب را هوای خشک می‌گویند. این نوع هوا در جو وجود ندارد، حتی در جو روی بیابانها و عرضهای بالا. هوای خشک به علاوه رطوبت را هوای مرطوب می‌گویند. تبخیر که عامل مرطوب ساختن هوای خشک است، از سطح اقیانوسها و آبهای سطحی و تعرق، منبع رطوبت هوا، ایجاد ابرها و بارندگی است. حداکثر بخار آب موجود در جو 4 - 3 درصد است.

بخار آب موجود در جو در متعادل نگه داشتن درجه حرارت جو کره زمین نقش عمده‌ای دارد. زیرا بخار آب امواج تشعشعی با طول موج بلند را جذب می‌نماید. پس اگر در جو مقدار بخار آب کم باشد، اختلاف درجه حرارت بسیار زیاد می‌شود. پس بحث در مورد متغیرهای هوای مرطوب از جمله رطوبت نسبی حائز اهمیت است.رطوبت ميتواند روي سطح نمك ها بنشيند كه اين فرايند را آب فيزيكي رو نمك مي نامند.

رطوبت موجود در مواد(مخصوصا در مقياس هاي بزرگ)  موجب افزايش وزن ماده ميشود كه از نظر اقتصادي، مقرون به صرفه نيست. كه براي حل اين مشكل،بايد ماده را رطوبت زدايي كنيم.

همچنين در مقياس ميكروسكوپي در آزمايشگاه ها نيز بايد به اين نكته دقت كنيم.يكي از ساده ترين و به صرفهترين روش هاي رطوبت زدايي، گرما دادن(حرارت) است.

همواره بايد به اين نكته توجه داشت كه نمونه هاي مختلف ميزان آب متفاوتي را جذب ميكنند كه اين تفاوت وابسته اندازه و ساختمان مولكولي آنهاست.نمونه هاي با اندازه درشت تر آب كمتري جذب ميكنند.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 8 ) لطفا به ادامه مطلب بروید.

یکشنبه, 16 تیر 1392 ساعت 02:17

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 7)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 7) - 4.9 out of 5 based on 7 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 7)

نام آزمایش : تیتراسیون اسید و باز (تهیه و استاندارد کردن  0.1N NaOH)

یکی دیگر از آزمایشات درس آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 آزمایش تیتراسیون اسید و باز (تهیه و استاندارد کردن سدیم هیدروکسید 0.1 نرمال ) می باشد. که دانشجویان باید مانند دیگر آزمایشات این درس این آزمایش را در آزمایشگاه انجام داده و سپس گزارشکار آنرا تحویل دهند. در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.


مقدمه و تئوری :

روش تیتر کردن

در عمل تیتر کردن ، محلول استاندارد را از یک بورت به محلولی که باید غلظت آن اندازه گرفته می‌شود، می‌افزایند و این عمل تا وقتی ادامه دارد تا واکنش شیمیایی بین محلول استاندارد و تیتر شونده کامل شود. سپس با استفاده از حجم و غلظت محلول استاندارد و حجم محلول تیتر شونده ، غلظت محلول تیتر شونده را حساب می‌کنند.

تشخیص نقطه اکی‌والان

نقطه اکی‌والان در عمل بوسیله تغییر فیزیکی ( مثلا تغییر رنگ ) شناخته می‌شود. نقطه ای که این تغییر رنگ در آن روی می‌دهد، نقطه پایان تیتر کردن است. در تیتراسیون اسید و باز شناساگرها برای تعیین زمان حصول نقطه اکی‌والان بکار می‌روند. تغییر رنگ معرف ، نشانگر نقطه پایانی تیتراسیون می‌باشد.

بر حسب واکنش‌هایی که بین محلول تیتر شونده و استاندارد صورت می‌گیرد، تیتراسیون به دو دسته تقسیم می‌شوند:

روش‌هایی که بر اساس ترکیب یون‌ها هستند. یعنی تغییر ظرفیت در فعل و انفعالات مربوط به آن صورت نمی‌گیرد.

این روش‌ها عبارت اند از:

واکنش‌های خنثی شدن یا واکنش‌های اسید و باز-واکنش‌های رسوبی-واکنش‌هایی که تولید ترکیبات کمپلکسمی‌کنند.

روشهایی که بر اساس انتقال الکترون هستند؛

واکنش‌های اکسایش و کاهش-تیتر کردن واکنش های اسید و باز یا خنثی شدن.

تیتر کردن ، عبارت است از تعیین مقدار اسید یا باز موجود در یک محلول که با افزایش تدریجی یک باز به غلظت مشخص یا بر عکس انجام می‌گیرد. موقعی که محلول یک باز دارای یونهای -OH است به محلول اسید اضافه کنیم، واکنش خنثی شدن انجام می‌شود.

تفاوت نقطه ی هم ارزی با نقطه ی پایانی در چیست؟

نقطه ی اکی والان یا نقطه هم ارزی نقطه ای است که در آن اسید و باز یکدیگر را کاملاً خنثی می کنند

به عبارت دیگر نقطه پایانی نقطه ای است که تیتراسیون را متوقف می کنیم ولی نقطه هم ارزی نقطه ای است که اکی والان های اسید و باز با هم برابر می شود و ممکن است این نقطه دیرتر یا زودتر از نقطه ی پایانی باشد اما هنوز رنگ محلول تغییر نکرده باشد.نقطه پایانی ازروی تغییر رنگ شناساگر تعیین می شود اما نقطه هم ارزی از روی نمودار های تیتراسیون  تعیین می شود.در نقطه هم ارزی اسید و باز بطور کامل همدیگر را خنثی کرده اند.در این نقطه نه اسید نه باز هیچکدام واکنش دهنده ی اضافی نیستند . در محلول نمک وآب وجود دارد.اما در نقطه پایانی امکان دارد اسید وباز همدیگر را کاملا خنثی نکرده باشند.زیر دامنه تغییر رنگ PH برای شناساگرها متفاوت است. ممکن است در یک سنجش حجمی اگر از شناساگرهای متفاوت استفاده شود امکان دارد نقطه های پایانی یکسانی بدست نیاید اما نقطه هم ارزی همیشه یک نقطه است.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 7 ) لطفا به ادامه مطلب بروید. 

جمعه, 14 تیر 1392 ساعت 01:38

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 6)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 6) - 4.6 out of 5 based on 8 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 6)

نام آزمایش : اندازه گیری نیکل بصورت کمپلکس دی متیل گلی اکسیملات

از دیگر آزمایشات مربوط به درس آزمایشگاه  شیمی تجزیه 1  که دانشجویان باید آنرا انجام دهند و گزارشکار آنرا تحویل دهند آزمایش اندازه گیری نیکل بصورت کمپلکس دی متیل گلی اکسیملات می باشد  که در اینجا گزارشکار این آزمایش را  برای شما عزیزان  قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه و تئوری :

روش های وزن سنجی تجزيه ای بر مبنای اندازه گيری وزن آناليت يا ماده شامل آناليت با فرمول معين انجام می شود. روش های گراويمتری به دو نوع رسوبی و تبخيری تبديل می شوند. در روش وزن سنجی رسوبی، آناليت يا ماده محتوی آناليت به شکل ترکيب نا محلول رسوب داده می شود در حاليکه در روش تبخيری، آناليت در دمای مناسب تبخير می شود. برای انجام آناليز وزن سنجی، رسوب حاصله ميبايست دارای فرمول شيميايی معين و مشخصی باشند تا بتوان از روی وزن رسوب يا کاهش وزن نمونه، مقدار آناليت را محاسبه کرد. در روش رسوبی، رسوب ايجاد شده می بايست دارای شرايط زير باشد:

قابليت انحلال آن خيلی کوچک باشد، قابل صاف کردن باشد، خالص بوده و دارای فرمول شيميايی ثابت و مشخصی باشد. برای دستيابی به چنين رسوبهايی معمولاً نکات زير ضروری است: رسوب گيری در دمای بالا انجام می شود، معرف رسوب دهنده به آرامی به محلول آناليت اضافه می شود و رسوب در دمای بالا هضم می شود. برای محاسبه وزن آناليت از وزن رسوب می توان از مقدار فاکتور گراويمتری استفاده کرد.


دی متیل گلی اکسیم (DMGO)

اساس این اندازه گیری واکنش نیکل با محلول دی متیل گلی اکسیم در محیط آمونیاکی ضعیف و تشکیل رسوب قرمز متبلور نیکل دی متیل گلی اکسیمات می باشد .

از آنجا که این رسوب در اسید های قوی حل می شود اگر آن را در محیط خنثی یا اسید های قوی رسوب دهند کاملا رسوب نمی کند و اسید مقداری از رسوب ایجاد شده را در خود حل می کند . بنابراین در صورتی رسوب نیکل دی متیل گلی اکسیمات به طور کامل تشکیل می شود که یا محلول آمونیاکی باشد و یا در محیط خنثی به آن سدیم استات یا آمونیم اضافه شود تا اینکه به جای اسید های معدنی  اسید استیک تولید شود  و رسوب حل نگردد زیرا قدرت اسیدی  استیک اسید کم است و رسوب نیکل دی متیل گلی اکسیمات  در آن  نا محلول است .

اگر آمونیاک زیاد به محلول زده شود باز هم رسوب نیکل دی متیل  گلی اکسیم به طور کامل تشکیل نمی شود و بایستی محلول را حرارت داد تا زیادی آمونیاک خارج گردد .

رسوب نیکل دی متیل گلی اکسیم در الکل خالص به طور قابل ملاحظه ای حل می شود . ولی در محلول الکلی رقیق حل نمی شود و به همین دلیل محلول دی متیل گلی اکسیم الکلی رقیق  تهیه می شود.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 6 ) لطفا به ادامه مطلب بروید.

چهارشنبه, 12 تیر 1392 ساعت 02:37

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 5)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 5) - 4.2 out of 5 based on 14 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 5)

نام آزمایش : تیتراسیون رسوبی (اندازه گیری کلر به روش موهر و فاجانس)

یکی دیگر از آزمایشات مربوط به درس آزمایشگاه  شیمی تجزیه 1  که دانشجویان باید آنرا انجام دهند و گزارشکار آنرا تحویل دهند آزمایش تیتراسیون رسوبی ( اندازه گیری کلر به روش موهر و فاجانس ) می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را  برای شما عزیزان  قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه و تئوری :

تیتراسیون رسوبی، که بر پایه واکنش های همراه با ایجاد ترکیبات یونی با انحلال پذیری کم قرار دارد، یکی از قدیمی ترین فنون تجزیه ای است که سابقه آن با اوایل قرن 18 باز می گردد. با وجود این، به علت سرعت پایین تشکیل اغلب رسوب ها، فقط تعداد کمی از عوامل رسوب دهنده در تیتراسیون مورد استفاده قرار می گیرند. نقره نیترات را می توان پرمصرف ترین و مهمترین واکنشگر رسوبی دانست، که برای اندازه گیری هالیدها، آنیون های هالید ، اسیدهای چرب به کار می رود. روش های تیتراسیون بر پایه نقره نیترات را گاهی روش های نقره سنجی نیز می نامند.

اين تيتراسيون براساس تشکيل سريع رسوب میباشد و بيشتر برای تعيين غلظت هالوژنها به کار میرود. در اين صورت اغلب از نيترات نقره به عنوان عامل رسوب دهنده استفاده میشود. معروفترين روشهای تيتراسيون رسوبی عبارتند از:  روش موهر - روش فاجانس - روش ولهارد

روش موهر

از کرومات سدیم به عنوان شناساگر در نقره سنجی یونهای کلرید ، برمید و سیانید استفاده می شود.

این عمل به وسیله واکنش با یون نقره و تشکیل رسوب قرمز آجری کرومات نقره (Ag2CrO4 ) در ناحیه نقطه هم ارز انجام می گیرد.
 
تیتراسیون به روش موهر بایستی در pH بین 7 تا 10 انجام شود. زیرا یون کرومات باز مزدوج اسید کرومیک ضعیف است . در نتیجه ، در محلولهای اسیدیتر، غلظت یون کرومات برای تولید رسوب در نقطه هم ارزی ، بسیار کم است . معمولا برای رسیدن pH مناسب، محلول آنالیت به وسیله کربنات هیدروژن سدیم اشباع می شود.

روش فاجانس:

به روشهای تجزیه‌ای گفته می‌شود كه بر پایه‌ی جذب سطحی استوار هستند. به این ترتیب كه یكی از راههای تعیین غلظت آنیونهای موجود در محلول این است كه ماده‌ای وارد محیط می‌كنند كه آن ماده با آنیون مورد نظر تولید رسوب می‌كند و از طریق اندازه‌گیری میزان رسوب ایجاد شده به میزان آنیون موجود در محیط پی می‌برند.

حال در یكی از این تیتراسیونهای رسوبی ، در نقطه‌ی هم‌ارزی كه دیگر تمام آنیونها با كاتیون ورودی تولید سوب كرده، رسوب ایجاد شده ،بر روی یك معرف جذی سطحی جذب می‌شود و رنگ محلول نیز عوض می‌شود. این تغییر رنگ نشاندهنده‌ی پایان تیتراسیون است.

تیتراسیونهایی كه با استفاده از این روش انجام می‌گیرند را تیتراسیونهای فاجانس، یا روش فاجانس می‌نامند. به عنوان مثال یكی از معرفهای جذی سطحی، فلوئورسین است كه در تیتراسیون یون كلرید كه با نقره نیترات تیتر می‌شود، بكار می‌رود. وقتی كه تمام كلریدها به صورت نقره كلرید به صورت كلوئید درآمد، ذرات كلر منفی كه در محیط باقی مانده‌اند، آنها را احاطه كرده و رنگ محلول به واسطه‌ی وجود یونهای منفی فلوئورسینات ناشی از معرف فلوئورسین سبز مایل به زرد است. اما پس از نقطه‌ی هم ارزی كه تمام یونهای كلر مصرف شدند و فقط یونهای مثبت نقره باقی مانده‌اند، یونهای فلوئورسینات منفی ، یونهای نقره مثبت را احاطه می كنند و رنگ محلول به قرمز تغییر رنگ می‌دهد كه اینجا پایان تیتراسیون است.

روش ولهارد:

یون نقره با محلول استاندارد تیوسیانات تیتر می شود.
 
آهن نقش شناساگر را دارد.  با اولین مقدارکم تیوسیانات، محلول قرمزرنگ می شود و تیتراسیون باید در محیط اسیدی انجام شود تا مانع از رسوب کردن آهن (III) به صورت اکسید آبدار گردد

مهمترین کاربرد روش ولهارد اندازه گیری غیرمستقیم یون های هالید است. یک مقدار اضافی ولی با اندازه معلوم محلول نقره نیترات استاندارد را به نمونه اضافه و اضافی نقره را با تیتراسیون معکوس با محلول استاندارد تیوسیانات تعیین مقدار می کنند. در روش ولهارد، نیاز به محیط اسید قوی، از مزایای شاخص آن نسبت به سایر روش های تیترسنجی برای اندازه گیری هالید هاست.

عیب این روش : گاهی نقره که بصورت نقره کلرید در آمده حلالیت بیشتر از AgSCN خواهد داشت.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (شماره 5 ) لطفا به ادامه مطلب بروید.

صفحه1 از2

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه روبوک

  • شماره پیامکی: 50002853627180
  • شماره تماس : 09387137519 (9 صبح الی 4 بعدازظهر)
  • آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...