ورود ثبت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

تکمیل کردن تمام فیلدهای مشخص شده با (*) لازم است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *

دانلود کتاب

  

  

دانلود رایگان کتاب با لینک مستقیم

 کتاب، مقاله و مطلب خود را در 30000 عنوان کتاب، مقاله، مجله و ... سایت روبوک جستجو و با لینک مستقیم دانلود نمایید.

با توجه به بالا بودن تعداد کتاب ها، اگر موفق به پیدا کردن کتاب خود نشدید، لطفا در جستجو جزییات بیشتری را بنویسید.

  

  

سفارش ترجمه و تایپ

سفارش ترجمه و تایپ

دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 14:41

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 8)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(17 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 8) - 4.2 out of 5 based on 17 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 8)

نام آزمایش : نقطه ذوب

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی آلی 1 در آزمایشگاه انجام دهند و گزارشکار آنرا تحویل دهند آزمایش نقطه ذوب می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

تئوری آزمایش:

ذوب :

در اثر جذب انرژی، آرایش منظم ذرات در یك تركیب جامد و بلوری به آرایش نامنظم (حالت مایع) تبدیل می شود. این عمل را ذوب می گویند.

پدیده ذوب وقتی روی می دهد كه انرژی گرمایی بر نیروهای بین ملكولی كه ذرات را در حالت جامد نگه می دارند فایق آید.

نقطه ذوب یك تركیب دمایی است كه در آن، جسم به صورت مایع در می آید.در این دما فشار بخار مایع و فشار بخار جامد برابرند و دو فاز مایع و جامد در حال تعادل هستند.

دمای ذوب یك جسم خالص در طول عمل ذوب ثابت می ماند.به عبارت دیگر، اگر به مخلوط مایع و جامد یك جسم خالص گرما بدهیم، تا وقتی كه تمام جامد به مایع تبدیل نشود، دمای جسم بالا نمی رود و چنانچه گرم كردن متوقف شود، تا زمانی كه تمامی مخلوط جامد نشده است، دما پائین نمی رود.

برخی از جامدات آلی در دمای ذوب شدن یا پیش از آن براثر گرما تجزیه می شوند. در این صورت می توان به جای نقطه ذوب دمای تجزیه را به عنوان یك خاصیت فیزیكی مورد استفاده قرار داد. بعضی از مواد فشار بخار بالایی دارند، به طوری كه در نقطه ذوب خود یا پیش از آن تصعید می شوند.در این گونه موارد تعیین نقطه ذوب در لوله در بسته انجام می شود.

بعضی مواد قبل از ذوب شدن حلال تبلور خود را از دست می دهند (عرق می کنند) در این حالت اولین قطره مایع دیده شده نقطه ذوب واقعی است.

دمای ذوب را عمدتا به دو طریق زیر تعیین میکنند:
1- لوله تیل                      2- دستگاههای اندازه گیری دقیق میكروسكوپ

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 8) لطفا به ادامه مطلب بروید.

دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 14:51

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 7)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 7) - 4.7 out of 5 based on 15 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 7)

نام آزمایش : تهیه آسپرین (2)

یکی از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی آلی 1  در آزمایشگاه انجام دهند آزمایش تهیه آسپرین است که در صفحات گذشته یک گزارشکار از این آزمایش را قرار داده بودیم در اینجا یک گزارشکار دیگر از این آزمایش  را با بیان متفاوت با آزمایش قبلی برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

آسپيرين :

جسمي  است  که آن را استيل ساليسيليک اسي نيز گويند .

آسپيرين به صورت قرص براي تسکين درد و کاهش تب , به کار ميرود و كه از واكنش ساليسيليك اسيد با انيدريد اسيتيك با حضور كاتاليزگر انجام مي شود

مواد اولیۀ ما سالیسیلیک اسید و آنیدرید استیک است.که هر دو موادی ارزان و در دسترس می باشند.

شرایطی که واکنش باید در آن انجام شود به بعضی ویژگی های واکنشگرها و محصولات بستگی دارد. انیدریداستیک در دمای اتاق مایع است و در دمای بالای 100درجۀ سلسیوس میجوشد.این ماده با آب واکنش میدهد تا استیک اسید درست کند.سالیسیلیک اسید و آسپرین هر دو جامدندو در دماهای بالای 100درجه ذوب مي شوند

آنها در آب سرد تا حدی انحلال پذیر هستند.(2.2میلی گرم در میلی لیتر و 3.3میلی گرم در میلی لیتر حدّ اکثر)از این خصوصیات که ما نتیجه می گیریم آب حلال مناسبی برای این واکنش نیست.زیرا آب در هنگامی که واکنش را پیش میبرد یکی از واکنشگر ها را از بین میبرد.از آنجایی که آنیدرید استیک مایع است,ما می توانیم از این واکنشگر به عنوان حلال هم استفاده کنیم.به این دلیل که واکنش در آنیدرید استیک ِ خالص آهسته انجام میشود ما می توانیم از یک اسید قوی به نام سولفوریک اسید به عنوان کاتالیست استفاده کنیم.طبق قانون لوشاتلیه حضور زیاد آنیدرید استیک باعث می شود که تعادل به سمت دلخواه ما یعنی تولید آسپرین پیش برود.البته ما با گرم کردن نیز رسیدن به تعادل را سرعت می بخشیم.

ایزوله کردن محصول:

هنگامی که واکنش به مرحلۀ نهایی خود رسید,ما در ظرف واکنش علاوه بر آسپرین,مقداری از هر دو واکنش دهنده داریم که با هم واکنش ندادند,(البته احتمالاً)و هم چنین استیک اسید وکاتالیست داریم.ما میدانیم که هم آسپرین و هم سالیسیلیک اسید در آب حل می شوند.اگر ما بعد از اتمام واکنش آب به ظرفمان اضافه کنیم,آب با استیک آنیدرید واکنش میدهد و استیک اسید درست می کند.اگر ما از مقدار کمی آب استفاده کنیم قفط مقدار اندکی از آسپرین و سالیسیلیک اسید حل نخواهد شد و این مقدار باقی مانده تشکیل رسوب میدهد.و از آنجا که حلالیت اکثر مواد در آب با کاهش دما کاهش میابد,ما دمای آب را کاهش میدهیم تا از حلالیت آسپرین در آب کاسته شود.همچنین استیک اسیدی که به عنوان محصول جانبی و هم چنین با اضافه کردن آب به آنیدرید استیک درست شد نیز دیگر در آب حل نمیشود و در مایع باقی میماند.به همین دلیل ما قادریم با صاف کردن محلولمان آسپرین را جدا کنیم.اما باز هم سالیسیلیک اسیدهایی که واکنش نداده بود نیز با آسپرین صاف می شود.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 7) لطفا به ادامه مطلب بروید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 14:51
دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 14:48

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 6)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 6) - 4.9 out of 5 based on 14 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 6)

نام آزمایش : تعیین نقطه جوش

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی آلی 1 انجام دهند و گزارشکار آنرا تحویل دهند آزمایش تعیین نقطه جوش می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع  شود.

نقطه جوش:

نقطه جوش یک ماده را که با علامت اختصاری (b.p ) نمایش می دهند ؛

در تعریف به درجه حرارتی می گویند که در آن درجه فشار بخار آن جسم معادل با مجموع فشار وارده بر سطح مایع باشد.

نقطه جوش یکی از درجه حرارت های مهم و حائذ اهمیت برای مواد شیمیایی بویژه مواد آلی است زیرا با دانستن نقطه جوش هر ماده و همچنین عوامل موثر بر آن و با کمک عمل تقطیرمی توان مخلوط چند ماده را که با هم اختلاف نقطه جوش دارند تا حدود زیادی از هم جدا کرد که در صنعت این کار (جداسازی) بسیار مهم و ضروری است که برای جداسازی با استفاده از اختلاف نقطه جوش اغلب از برج تقطیر استفاده می شود که اساس کار این برج اختلاف نقطه جوش بین مواد می باشد که ماده با نقطه جوش پایین تر در مخلوط زود تر بخار شده و با هدایت بخارات و انجام عمل تقطیر می توان تا حدودی عمل جداسازی را انجام داد .

در زیر به توضیح برخی عوامل موثر در نقطه جوش خواهیم پرداخت :

مقدار ذرات حل شونده در مایع

مثلاً نمک یک ترکیب یونی است که ذرات آن پیوند خوبی با حلال ایجاد می کند و این کار باعث افزایش نقطه جوش می شود در این حالت حل شونده هر چه باشد وجود ناخالصی باعث افزایش نقطه جوش می شود.

فشـــار

یکی از عوامل مهم و موثر در نقطه جوش فشار محیط است که رابطه مستقیم با نقطه جوش دارد یعنی هرچه فشار کم شود نقطه جوش نیز پایین می آید و برعکس با افزایش فشار نقطه جوش نیز افزایش می یابد که از این ویژگی می توان استفاده کرد ومواد با نقطه جوش بالا را در فشار کم و با درجه حرارت پایین تر به نقطه جوش رسانید و عمل تقطیر را انجام داد .

جرم مولكولي:
كه در مورد هر دسته از تركيبات با افزايش جرم مولكولي نقطه جوش افزايش مي يابد

نيروهاي جاذبه بین ملکولي:
که واندروالس و دوقطبي – دوقطبي و هيدروژني هستند.

پيوند هيدروژني:
كه وجود پيوند هيدروژني در سيستمي ، سبب افزايش نقطه جوش مي شود.

نا خالصي ها:
وجود ناخالصي باعث تغيير در نقطه جوش مي شود كه اگر ماده فرار باشد باعث افزايش فشار بخارو در نتيجه كاهش نقطه جوش مي شود و اگر ماده غير فرار باشد باعث كاهش فشار بخار و در نتيجه افزايش نقطه جوش مي شود.

شاخه اي شدن تركيب :
هر چقدر تعداد شاخه هاي تركيب افزايش يابد مولكول شكل كروي پيدا مي كند و كروي شدن همگام با كاهش سطح تماس بين مولكولهاست و مي دانيم هر چقدر سطح تماس كاهش يابد نيروهاي واندروالس كاهش مي يابد و در نتيجه نقطه جوش كاهش مي يابد.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 6) لطفا به ادامه مطلب بروید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 14:48
دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 15:07

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 5)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 5) - 5.0 out of 5 based on 10 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 5)

نام آزمایش : تقطیر

یکی دیگر از آزمایشاتی که باید دانشجویان شیمی در رشته شیمی در درس آزمایشگاه شیمی آلی 1 انجام دهند و گزارشکار آنرا تحویل دهند آزمایش تقطیر می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

تقطير:

فرايند تبخير و سپس ميعان مجدد يك مايع را تقطير مي گويند.

روشهای مختلفی برای جداسازی مواد اجزای سازنده یک محلول وجود دارد که یکی از این روشها فرایند تقطیر می‌باشد در روش تقطیر جداکردن اجزاء یک مخلوط ، از روی اختلاف نقطه جوش آنها انجام می‌گیردتقطیر ، در واقع ، جداسازی فیزیکی برشهای نفتی است که اساس آن ، اختلاف در نقطه جوش هیدروکربنهای مختلف است. هر چه هیدروکربن سنگینتر باشد، نقطه جوش آن زیاد است و هر چه هیدروکربن سبکتر باشد، زودتر خارج می‌شود.

براي جداسازي و تخليص مايعات چهار نوع تقطير در آزمايشگاه مورد استفاده قرار مي گيرد:

1-    تقطير ساده
2-    تقطير در خلاء
3-    تقطير به وسيله بخار آب
4-    تقطير جزء به جزء

تقطير ساده:

وجود ناخالصيهاي غير فرار  در مايع سبب كاهش فشار بخار مايع مي شود، زيرا وجود جزء غير فرار به مقدار زياد، غلظت جزء اصلي فرار را پائين مي آورد و قابليت تبخير مايع كم مي شود. اين جزء پس از تقطير در باقيمانده تقطير باقي مي ماند.

چنانچه مخلوطي از دو يا چند مايع داشته باشيم، كه دماي جوش آنها به حد كافي با هم متفاوت باشند جدا كردن آنها از طريق تقطير ساده امكان پذير است و ابتدا مايعي كه نقطه جوش كمتري دارد تقطير مي شود.
تقطير ساده را مي توان به دوصورت تعريف كرد:

1-تقطير ساده غير مداوم         2  -تقطير ساده مداوم

تقطير در خلاء:

در بسياري از موارد، نقطه جوش در فشار معمولي زياد است و ممكن است تركيب مورد نظر، در دمايي پايينتر از نقطه جوش خود يا در دماي جوش، تجزيه يا اكسيد شود يا نوآرايي يابد. در چنين مواردي مايع را در فشار كمتر از فشار جو تقطير مي كنند. معمولا تركيباتي را كه نقطه جوش آنها از حدود 180درجه سانتيگراد بيشتر است در فشار كم تقطير مي كنند. براي مثال اگر نقطه جوش يك تركيب در فشار 760 ميلي متر جيوه 20درجه سانتيگراد باشد، نقطه جوش آن در فشار 20 ميلي متر جيوه حدود 90درجه سانتيگراد است.

براي كم كردن فشار، معمولا از خرطوم آبي يا پمپ روغني استفاده مي شود. مقدار كاهش فشار در هر يك از دو وسيله، به شرايط و مشخصات دستگاه تقطير بستگي دارد.

تقطير به وسيله بخار آب:

مي دانيم كه مجموع دو مايع مخلوط نشدني، از هر كدام از دو مايع، به صورت تنها(مجزا) در دماي پايينتري مي جوشد. چنانچه يكي از دو مايع آب باشد و عمل تقطير انجام شود، آن را تقطير همراه با بخار آب مي گويند. بنابراين مايع مورد نظر، زير 100درجه سانتيگراد تقطير مي شود. بدين ترتيب، يك تركيب كه در آب بسيار نامحلول است، به صورت مخلوط با آب، تقطير مي شود و موادي را كه جوش آنها خيلي بالاتر از 100 درجه سانتيگراد است، به راحتي مي توان تقطير كرد.

تقطير جزء به جزء:

چنانچه تفاوت نقاط جوش اجزاي موجود در مخلوط زياد نباشد، از طريق تقطير ساده نمي توان اجزا را جدا كرد. در اين گونه موارد، از روش تقطير جزء به جزء استفاده مي شود. در اين روش، يك ستون تقطير بين بالن تقطير و مبرد قرار مي گيرد.

در طول اين ستون، چندين بار عمل تبديل بخار به مايع انجام مي شود و در هر بار بخار از تركيبي كه داراي نقطه جوش كمتري است غني مي شود. وقتي بخار به انتهاي ستون مي رسد و وارد مبرد مي شود، فقط بخارات يك جزء (نقطه جوش كمتر) است كه در اثر ميعان به قطرات مايع تبديل مي شود.

 

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 5) لطفا به ادامه مطلب بروید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 15:07
دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 15:09

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 4)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(21 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 4) - 4.9 out of 5 based on 21 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 4)

نام آزمایش : استخراج

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی آلی 1 انجام دهند و گزارشکار آنرا تحویل دهند آزمایش استخراج می باشد در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.


تعريف استخراج:

استخراج به اين معني است كه حلال مناسبي روي جسم جامد و يا مايعي كه جزئي از آن مورد استخراج است، ريخته شود. اين حلال ، جزء مورد بحث را در خود حل مي نمايد. سپس محلول جديد را از بقيه قسمت ها جدا كرده . با تقطير ساده يا تقطير نوبتي حلال را خارج نماييد كه در اين حالت جزء مورد استخراج را بطور خالص بدست خواهيد آورد.


تئوري آ‍زمايش

انتقال يا جدا كردن يك تركب از  يك حلال توسط حلال امتزاج ناپذير ديگر را استخراج مي گويند . اصل اين روش بر پايه قانون توزيع استوار است. استخراج روشي ديگر براي جداسازي است. معمولاٌ زماني كه براي خالص كرد ماده اي ، روش تقطير جواب گو نباشد از استخراج استفاده مي شود. اين فرايند شيميايي اساسي اغلب در واكنشهاي اسيد باز قابل برگشت انجام مي گيرد.

استخراج مي تواند ساده يا چند گانه باشد

اگر حلال استخراج كننده يك مرتبه وارد شود مي گوئيم استخراج ما ساده است ولي اگر حلال ما چند مرتبه اضافه شود استخراج چند گانه است و در اين مورد استخراج چند گانه دقيق تر است

انواع استخراج:
1)    جامد-مايع   مثل دم كشيدن چاي  كه استخراج كافئين از چاي است
2)    مايع-مايع

شرايط استخراج حلال:
1)حلال كننده بايد بي اثر باشد.
2حلالي كه استفاده مي كنيم بايد به آساني در آخر كار جدا شده.
3)حلال استخراج كننده بايد غير قابل اختلاط با حلال اوليه باشد.
4) حلال استخراج كننده بايد ضريب توزيع مناسبي داشته باشد يعني بالاترين ضريب توزيع براي ناخالصي ها باشد.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 4) لطفا به ادامه مطلب بروید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 15:09
دوشنبه, 01 دی 1393 ساعت 15:10

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 3)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 3) - 4.2 out of 5 based on 11 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1

گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 3)

نام آزمایش : کریستالیزاسیون (تبلور)

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی آلی 1 انجام دهند و گزارشکار آنرا تحویل دهند آزمایش کریستالیزاسیون (تبلور) می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود

تئوری :

در تبلور مجدد به روش انحلال معمولا حلالی را انتخاب میکنند که در آن ناخالصی ها به ویژه در محلول سرد بیشتر از جسمی که خالص میشود محلول باشند.چنانچه عمل به درستی انجام شود بلورهای حاصل نسبت به مواد اولیه خالصتر خواهند بود.

کریتالیزاسیون به روش انحلال شامل چندین مرحله است که این مراحل عبارت اند از :
1.    انتخاب حلال مناسب
2.    انحلال جسم مورد تخلیص در نقطه جوش حلال یا نزدیک به آن
3.    صاف کردن محلول داغ برای جداکردن ناخالصیهای نامحلول
4.    تبلور از محلولی که درحال سرد شدن است
5.    جداکردن بلورها از محلولی که در آن شناورهستند
6.    شستشوی بلورها برای خارج کردن محلولی که به آنها آغشته است
7.    خشک کردن بلورها

•    انتخاب حلال مناسب: یک حلال مناسب باید شرایطی داشته باشد که بتوان از آن در تبلور مجدد استفاده کرد:


a.    حلال مناسب حلالی است که در سرما حل نکند ولی در گرما قسمت اعظم یا تمام ماده را حل کند
b.    ناخالصی ها باید بطور کامل غیرقابل حل و یا کاملا قابل حل  در حلال گرم و سرد بوده و یا به وسیله ذغال قابل جذب باشند
c.    حلال باید نقطه جوش پایین داشته باشد و به آسانی تبخیر شود
d.    حلال و ماده حل شونده نباید وارد واکنش شیمیایی شوند
e.    سمی و آتشگیر نباشد
f.    ارزان باشد

•    انحلال: در این مرحله باید جسم مورد نظر را در حلال داغ حل کرد. بهتر است که این کار با مقدار کم حلال صورت بگیرد و در صورت حل نشدن کامل جسم مقدار بیشتری حلال اضافه کرد.درضمن همراه با حرارت دادن باید محلول را بهم زد و در صورت وجود ناخالصی میتوان از کربن رنگبر استفاده کرد

•    صاف کردن محلول داغ: این مرحله به سرعت و با هدف جدا کردن ماده خالص از ناخالصی ها و کربن رنگبر صورت میگیرد و اگر به سرعت صورت نگیرد کریتال ها ایجاد میشوند و دوباره باید محلول را روی حرارت قرار داد

•    تبلور: بعد از صاف کردن در این مرحله محلول را یرد میکنند تا مواد خالص به صورت کریستال از مواد ناخالص که بصورت محلول اند جدا شوند.اگر محلول سریع سرد شود بلور های کوچک ایجاد میشوند که سطح زیادی دارند و جذب سطحی  ناخالصی ها راتسهیل میکنند.

اما اگر محلول را به آرامی سرد کنیم بلور های درشت ایجاد میشوند که ممکم است باعث محبوس شدن محلول داخل بلور شود و کریستالها ناخالص شوند.

•    جداکردن و شستشوی بلورها: برای خالص سازی نهایی و جدا کردن کریستالها از محلول آنرا در قیف بوخنر میریزیم . پس از جدا سازی آنها را شستشو میدهیم و با قیف و ارلن تا حد امکان آب اضافی را جدا میکنیم

خشک کردن بلورها:بلورهای حاصل که روی کاغذ صافی هستند را خشک میکنیم.سپس آنرا وزن میکنیم و وزن کاغذ صافی را کم کرده و راندمان را بدست می آوریم.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی آلی 1 (شماره 3) لطفا به ادامه مطلب بروید.

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه روبوک

  • شماره پیامکی: 50002853627180
  • شماره تماس : 09387137519 (9 صبح الی 4 بعدازظهر)
  • آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...