ورود ثبت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

تکمیل کردن تمام فیلدهای مشخص شده با (*) لازم است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
کد امنیتی *

دانلود کتاب

  

  

دانلود رایگان کتاب با لینک مستقیم

 کتاب، مقاله و مطلب خود را در 30000 عنوان کتاب، مقاله، مجله و ... سایت روبوک جستجو و با لینک مستقیم دانلود نمایید.

با توجه به بالا بودن تعداد کتاب ها، اگر موفق به پیدا کردن کتاب خود نشدید، لطفا در جستجو جزییات بیشتری را بنویسید.

  

  

سفارش ترجمه و تایپ

سفارش ترجمه و تایپ

یکشنبه, 30 تیر 1392 ساعت 13:59

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 11)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 11) - 4.8 out of 5 based on 14 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 11)

نام آزمایش : تعیین درجه ی واکنش نسبت به s2o8-2 در واکنش پرسولفات با یون یدید

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 در آزمایشگاه انجام داده و گزارشکار آن را تحویل دهند آزمایش تعیین درجه واکنش نسبت به s2o8-2  در واکنش پرسولفات با یون یدید می باشد که در اینجا گزارشکار این آزمایش را  برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.


تئوری آزمایش:

سینتیک شیمیائی:

سینتیک شیمیایی و عوامل موثر در آن را مورد بحث قرار می دهد.در مطالعات سینتیکی ابتدا به جمع بندی نتایج تجربی پرداخته و سپس روابط کمی از آن استخراج می شود. در این میان مطالعه چگونگی بستگی سرعت با عواملی نظیر غلظت،دما،کاتالیزور و...بررسی می شود و باتجزیه و تحلیل روابط و نتایج بدست آمده می توان مکانسیم واکنش را مورد مطالعه قرار داد.

دربیشتر واکنش های شیمیائی تبدیل واکنش دهنده ها(1)به محصولات(2) در چند مرحله صورت می گیرد .که هر یک از مراحل ،واکنش بنیادی(3)نامیده می شود.یک واکنش بنیادی تنها دارای یک مرحله است و معادلۀ استوکیومتری آن بیانگر واقعیت برخورد مولکول های واکنش دهنده با هم برای ایجاد محصول است.تعیین اینکه واکنش دارای چند مرحله بنیادی است و تشخیص نوع برخوردها که مولکول ها واکنش دهنده در مراحل مختلف دارند و بررسی شکل فضائی مولکولها در سرعت واکنش ازط جمله عواملی هستند که مکانیزم واکنش را شامل می شود. واکنشهای شیمیایی از دیدگاههای مختلف تقسیم بندی شده اند. از جمله واکنش بنیادی و واکنش کلی ،واکنش کند و واکنش سریع، واکنش موازی و متوالی ،واکنش ساده و پیچیده ،واکنش برگشت پذیر و برگشت ناپذیر و غیره می باشد(در این جا برگشت پذیری ترمودینامیکی مورد نظر نمی باشد).

از لحاظ سینتیکی واکنشی برگشت ناپذیر است که در شرایط آزمایش ،واکنش معکوس آن ممکن نباشد یا به عبارتی بهتر سرعت واکنش معکوس در شرایط آزمایش کند باشد. اگر مواد واکنش دهنده بر اساس ضرایب استیوکیومتری انتخاب شوند تقریباً بطور کامل با هم واکنش می دهند و به محصولات تبدیل می شوند و به عبارت دیگر در شرایط یکسان هرچه تفاوت سرعت واکنش مستقیم و معکوس از هم بیشتر باشد واکنش دارای برگشت پذیر سینتیکی بیشتری است . به طوز کلی جدا کردن واکنش برگت پذیر و برگشت ناپذیر مرز مشخصی ندارند و تقسیم بندی بطور نسبی است.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 11 ) لطفا به ادامه مطلب بروید.

شنبه, 29 تیر 1392 ساعت 01:50

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 10)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 10) - 4.0 out of 5 based on 14 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 10)

نام آزمایش : دیاگرام فازی سیستم های سه جزیی

یکی دیگر از آزمایشاتی که دانشجویان شیمی باید در درس آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 در آزمایشگاه انجام داده و گزارشکار آن را تحویل دهند آزمایش بررسی دیاگرام فازی سیستم های  سه جزیی می باشد که در صفحات قبل یک گزارشکار درباره این آزمایش را برای شما عزیزن قرار داده بودیم  در اینجا یک  گزارشکار دیگر از  این آزمایش را  برای شما عزیزان قرار داده ایم  که در آن سه مایع به کار رفته و نتایج بدست آمده از آن متفاوت  با گزارشکار قبلی است امیدوارم مفید واقع شود.


مقدمه و تئوری :

فاز
کلمه فاز یک واژه یونانی و به معنی ظاهر است. یک فاز حالتی از ماده است که بطور کامل یکنواخت می‌باشد، این یکنواختی نه فقط از لحاظ ترکیب شیمیایی است، بلکه شامل حالت فیزیکی هم می‌شود. از این رو از فازهای جامد ، مایع و گاز یک ماده و از فازهای جامد مختلف آن ماده (مانند فسفر سیاه و فسفر سفید) سخن به میان می‌آوریم.

جز
منظور از جز ، گونه موجود در سیستم ، مانند حل شده و حلال در یک سیستم دوتایی می‌باشد.

تعداد فازها
تعداد فازها در سیستم را با P نشان می‌دهیم. یک گاز یا یک مخلوط گازی ، یک بلور و بالاخره دو مایع کاملا امتزاج پذیر همگی فقط یک فاز را تشکیل می‌دهند. گرچه ممکن است یخ به قطعات کوچکتری خرد شود، ولی فقط یک فاز دارد (P =1)، محلول آب و یخ سیستم دو فازی می‌باشد (2P =)، گرچه مشخص کردن مرز بین این فازها مشکل است. آلیاژی از دو فلز امتزاج یک سیستم دو فازی می‌باشد (2P =)، در حالی که اگر امتزاج پذیر باشند، یک سیستم یک فازی است (P = 1). از این مثال استنباط می‌شود که قضاوت در این مورد که آیا سیستمی یک یا دو فاز دارد، همیشه آسان نیست.

تعداد اجزا
کمترین تعداد گونه‌های مستقلی که برای مشخص نمودن ترکیب تمام فازها در سیستم لازم است، را تعداد اجزا می‌نامیم و آن را با C نمایش می‌دهیم. اگر گونه‌های موجود در سیستم ترکیب نشوند، به آسانی می‌توان از این تعریف استفاده کرد. برای مثال ، آب خالص سیستم یک جزئی (1C =) و مخلوط آب –اتانول سیستم دو جزئی (C =2) است. اگر گونه‌ها با هم ترکیب شوند و در تعادل قرار گیرند، باید مفهوم تمام فازها در این تعریف را مد نظر داشته باشیم.

قانون فاز

در سیستم یک جزئی (1C =) اگر فقط یک فاز وجود داشته باشد (1P =)، فشار و دما می‌توانند بطور مستقل تغییر کنند. اگر واریانس (F) سیستم را به صورت تعداد متغیرهای شدتی تعریف کنیم که می‌تواند به طور مستقل تغییر کند، بدون آنکه اختلالی در تعداد فازهای در حال تعادل سیستم بنماید، در این صورت است. به عبارت دیگر ، سیستم ما ، سیستم دو وردا یا دو واریانسی می‌باشد و دو درجه آزادی دارد. گیبس یکی از برازنده‌ترین محاسبات ترمودینامیکی شیمیایی قانون فاز را بدست آورد. این قانون ، رابطه کلی بین واریانس (F) و تعداد اجزا (C) و تعداد فازهای در حال تعادل (P) برای سیستمی با هر ترکیبی برقرار می‌کند:
                                                                                                      2F = C - P +

سیستم یک جزئی

برای سیستم یک جزئی مانند آب خالص چنین داریم:
                                                                                                           F = 3 - P

اگر فقط یک فاز موجود باشد، در این صورت 2 F =  است، یعنی T و P می‌تواند بطور مستقل تغییر کند. به عبارت دیگر ، یک فاز تنها با یک سطح در نمودار فاز نشان داده می‌شود. اگر فقط دو فاز در حال تعادل باشد، 1  F =  است که  در این صورت اگر دما را انتخاب کنیم، فشار به دلخواه تغییر نمی‌کند. به عبارت دیگر ، تعادل بین دو فاز در نمودار فاز با یک خط نماشی داده می‌شود. می‌توانیم به جای دما ، فشار را انتخاب کنیم، لیکن این کار را باید طوری انجام دهیم که دو فاز در دمای معین به تعادل برسند. بنابراین ، انجماد (یا هر تبدیل فازی) در یک فشار معین در دمای خاصی اتفاق می‌افتد.

اگر سه فاز در حال تعادل باشند،  0 F = است. این حالت بی واریانس فقط می‌تواند در شرایط دما و فشار خاصی اتفاق بیافتد. بنابراین تعادل بین سه فاز با یک نقطه به نام نقطه سه گانه در نمودار فاز نشان داده می‌شود.

در سیستم یک جزئی ، چهار فاز نمی‌تواند در تعادل باشد، چون F نمی‌تواند منفی باشد.

سیستمهای دو جزئی

اگر دو جز در سیستم وجود داشته باشد،  C =2 و F = 4 - P ، فشار را جهت سهولت ثابت نگه می‌داریم (برای مثال در 1atm) تا یک درجه آزادی کنار گذاشته شود. در این صورت رابطه  را برای واریانس باقیمانده می‌نویسیم. یکی از درجات آزادی باقیمانده ، دماست و دیگری ترکیب سیستم (کسر مولی یکی از اجزا) می‌باشد. بنابراین می‌توانیم تعادلات فازی سیستم را بر روی نمودار فاز دما _ ترکیب ترسیم کنیم. یک خط عمودی در چنین نمودار فازی ، سیستمی را با ترکیب یکسان و دماهای مختلف نشان می‌دهد و هم‌ترکیب نامیده می‌شود. ( این واژه ، از کلمه یونانی به معنای مقدار یکسان گرفته شده است.)

نمودارهای فاز مایع _ مایع

ابتدا سیستمهای دو تایی شامل دو مایع با امتزاج پذیری محدود را در نظر می‌گیریم. دو مایع در چنین سیستمهایی در هر دمایی به هر نسبتی حل نمی‌شود. هگزان و نیترو بنزن یک نمونه از چنین مواردی است. اگر بخواهیم نمودار دما _ ترکیب دو ماده را رسم کنیم، خواهیم دید که دما بر روی ترکیب دو فاز در حال تعادل اثر دارد. در مورد هگزان و نیترو بنزن ، افزایش دما باعث ازدیاد امتزاج پذیری می‌شود. از آنجایی که در دمای بالاتر ، غلظت حل شونده‌ها در فازهای در حال تعادل بیشتر می‌باشد (یعنی فاز غنی نسبت به B ، A بیشتری در خود دارد و فاز غنی نسبت به A ، B بیشتری دارد)، تفاوت ترکیب دو فاز کمتر است. می‌توان با تکرار این مشاهدات در دماهای مختلف و رسم منطقه دو فازی ، نمودار فاز را ترسیم کرد.

نمودارهای فاز مایع _ جامد

فازهای جامد و مایع یک سیستم را می‌توان در زیر نقطه جوش با یکدیگر نمایش داد. یک نمونه ، دو فلز است که تا نقاط ذوب خوب تقریبا امتزاح ناپذیرند (مانند آنتی‌موان و بیسموت). در رسم این نمودارها به مفاهیم مانند نقطه اتکتیک بر می‌خوریم.

سیستمهای سه جزئی

از آنجائی که برای سیستم سه جزئی ، F = 5- P   است، واریانس می‌تواند به 4 هم برسد. با ثابت نگاه داشتن دما و فشار ، دو درجه آزادی دیگر باقی می‌ماند (کسر مولی دو جز) برای نشان دادن چگونگی تغییر تعادلهای فازی با ترکیب سیستم ، مناسب‌ترین روش ، استفاده از نمودار فاز مثلثی است. نمونه‌ای از یک سیستم سه فازی که می‌توان برای آن نمودار مثلثی رسم کرد، ترکیبی از سه مایع با امتزاج پذیری محدود آب ، اسید استیک و کلروفرم است.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 10 ) لطفا به ادامه مطلب بروید.

پنج شنبه, 23 خرداد 1392 ساعت 02:44

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 9)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 9) - 5.0 out of 5 based on 8 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 9)

نام آزمایش : بررسی اثر دما بر واکنش بین اسید نیتریک و تیوسولفات

در اینجا گزارشکار یکی دیگر از آزمایشات درس آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 را با عنوان بررسی اثر دما بر روی واکنش بین اسید نیتریک و تیوسولفات را قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه

عوامل موثر بر سرعت واکنش شیمیایی:
1-دما 2-غلظت 3-فشار 4-حالت فیزیکی 5-کاتالیزور ها

1-دما:افزایش یا کاهش دمامیزان برخورد موثر بین ذرات را تغییر و سرعت واکنش را افزایش می دهد.

2-غلظت:افزایش تعداد ذرات موجب افزایش برخورد بین ذرات میشود و سرعت واکنش بیشتر می شود.مانند:پودر آهن در اکسیژن خالص با تولید رنگ شعله همراه است ولی پودر آهن در هوای محیط به کندی واکنش می دهد.

3-فشار:فشارفقط در مواد گازی موجب افزایش سرعت واکنش می شود.هرچه فشار ذرات بیشتر باشد;میزان برخورد موثر افزایش می یابد و سرعت واکنش زیاد می شود.

4-حالت های فیزیکی:مانند:سرعت واکنش سوخت های گازی خیلی شدید تر از مواد مایع یا جامد است.

5-کاتالیزورها:به مواد شیمیایی که بدون مصرف شدن سرعت واکنش راافزایش می دهد کاتالیزور می گویند. آن ها معمولا از جنس اکسید عناصر هستند که بر نیروی بین مولکولی غلبه و انرژی فعال ساز را کاهش می دهند.مانند:آهن گداخت برای تهیه آمونیاک_اکسید جیوه برای تهیه فسفر قرمز از فسفر سیاه.

بازدارنده:

مواد شیمیایی که بر خلاف کاتالیزور ها سرعت واکنش را کند می کنند بازدارنده می گویند.مانند:استفاده از بازدارنده ها در صنایع غذایی.

افزایش دما موجب افزایش سرعت هر گونه واکنشی است. با افزایش دما کمپلکسهای فعال شده بیشتری تشکیل می شوند زیرا تعداد برخوردهای دارای انرژی فعال سازی لازم افزایش می یابد.

کاتالیزور ماده ای است که سرعت واکنش را زیاد می کند و خود دچار تغییر دائم نمی شود. کتالیز شدن، فرایند افزایش سرعت های واکنش در حضور یک کاتالیزور است. ظاهرا کاتالیزور از نظر شیمیایی تحت تاثیر واکنش نیست. اما این ماده مکانیسم واکنش را طوری تغییر می دهد که نسبت به واکنش کاتالیز نشده، انرژی فعال سازی کمتری لازم باشد.

افزایش دما نیاز به مصرف منابع انرژی دارد که آن نیز مستلزم صرف هزینه مالی می باشد. اما کاتالیزورها چون در واکنش مصرف نمی شوند هزینه های مالی کمتری را برای آنها در نظر می گیرند.

بسیاری از مواد شیمیایی به خصوص مواد آلی در دمای بالا تجزیه می شوند. پس افزایش دما در مورد این واکنش دهنده ها به جای بالا بردن سرعت موجب تجزیه و هدر رفتن مواد شیمیایی می شود.

در کنار این دو مورد باید در نظر داشت که برخی واکنش های شیمیایی بدون حضور کاتالیزور و فقط با افزایش دما نیز با سرعت قابل ملاحظه ای انجام می گیرند و عملا نیازی به کاتالیزور ندارند. یا برای برخی واکنش های شیمیایی کاتالیزوری وجود ندارد و در این واکنش ها افزایش دما عاملی تعیین کننده است.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

چهارشنبه, 22 خرداد 1392 ساعت 02:57

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 8)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(12 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 8) - 4.6 out of 5 based on 12 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 8)

نام آزمایش : تعیین درجه واکنش پتاسیم یدید با آب اکسیژنه

در صفحات قبل گزارشکارهای تعدادی از آزمایشاتی که در درس آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 دانشجویان باید تحویل دهند را برای شما عزیزان قرار داده ایم.در اینجا گزارشکار یکی دیگر از این آزمایش ها با عنوان تعیین درجه واکنش پتاسیم یدید وآب اکسیژنه را قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه

سرعت واکنش ، عبارت از تغییر غلظت هر یک از مواد اولیه یا مواد حاصل نسبت به زمان انجام واکنش است.

نگاه کلی

سرعت یک واکنش ، روند تبدیل مواد واکنش دهنده به محصول در مدت زمان معینی را نشان می‌دهد. سرعت واکنشها یکی از مهمترین بحثها در سینیتیک شیمیایی است. شیمیدانها همیشه دنبال راهی هستند که سرعت واکنش مفید را بالا ببرند تا مثلا در زمان کوتاه بازده بالایی داشته باشند و یا در پی راهی برای کاهش سرعت یا متوقف ساختن برخی واکنشهای مضر هستند. بعنوان مثال رنگ کردن سطح یک وسیله آهنی روشی برای متوقف ساختن و یا کم کردن سرعت زنگ زدگی و جلوگیری از ایجاد اکسید آهن است.

طبقه بندی واکنشها برحسب سرعت

هدف از مطالعه سرعت یک واکنش این است که بدانیم آن واکنش چقدر سریع رخ می‌دهد. ترمودینامیک شیمیایی ، امکان وقوع واکنش را پیش‌بینی می‌کند، اما سینتیک شیمیایی چگونگی انجام یک واکنش و مراحل انجام آن و سرعت پیشرفت واکنش را بیان می‌کند. از لحاظ سرعت ، واکنشها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  • واکنشهای خیلی سریع که زمان انجام این واکنشها خیلی کم و حدود 0,0001 ثانیه است.
  • واکنشهای سریع که زمان انجام این واکنشها کم و در حدود حساسیت انسان به زمان (ثانیه) است.
  • واکنشهای معمولی ، اکثر واکنشهایی که در آزمایشگاهها با آنها سر و کار داریم از این نوع هستند و در حدود دقیقه‌ها یا چند ساعت طول می‌کشند.
  • واکنشهای کند که در حدود روزها و هفته‌ها طول می‌کشند.
  • واکنشهای خیلی کند که در حدود سالها و قرنها طول می‌کشند.

 

فقط تعداد اندکی از واکنشهای شیمیایی در سراسر فرآیند با سرعت ثابتی پیش می‌روند. بیشتر واکنشها در آغاز واکنش که غلظت واکنش‌دهنده‌ها بالا است با سرعت پیش رفته و با کم شدن غلظت از سرعت کاسته شده و با کامل شدن واکنش به صفر می‌رسد. برخی از واکنشها هم سرعت آنها پس از مدتی ثابت می‌ماند. چنین واکنشهایی ، واکنشهای تعادلی نام دارند.

عوامل مؤثر بر سرعت واکنش

عوامل گوناگونی بر سرعت واکنش تاثیر دارند که بطور مختصر در مورد هر کدام توضیحی ارائه می‌شود.

حالت فیزیکی واکنش دهنده‌ها
برای انجام یک واکنش ، واکنش‌دهنده‌ها باید با هم مخلوط شوند تا در مجاورت همدیگر قرار گیرند. اگر واکنش‌دهنده‌ها هم‌فاز باشند، یعنی همگی گاز یا بصورت حل شده در حلالی باشند، واکنش با سرعت بیشتری رخ می‌دهد.

غلظت
غلظت بیشتر واکنش‌دهنده‌ها باعث ایجاد برخورد بیشتر بین آنها می‌شود و هر چه تعداد برخوردها بیشتر باشد، تعداد برخوردهای موثر هم بالا می‌رود بنابراین سرعت واکنش هم بیشتر می‌شود.

دما
از مهمترین عوامل مؤثر بر سرعت واکنشهای شیمیایی است. در برخی از واکنشها با افزایش چند درجه سانتی‌گراد ، سرعت واکنش ممکن است چند برابر بیشتر شود. البته استثناهایی هم وجود دارد.

کاتالیزور
کاتالیزورها سرعت یک واکنش شیمیایی را که از لحاظ ترمودینامیکی قابل انجام است، تغییر می‌دهند. بنابراین نمی‌توانند واکنشهایی را که از نظر ترمودینامیک امکان‌پذیر نیستند، به انجام برسانند. کاتالیزورها با پیش بردن یک واکنش از مسیر دیگر انرژی فعالسازی را کم کرده و باعث افزایش سرعت واکنشها می‌شوند.

نقش برخورد در سرعت واکنش

برای انجام یک واکنش شیمیایی ، باید مولکولهای واکنش‌دهنده آنقدر به هم نزدیک شوند تا بین آنها برخورد ایجاد شود. این برخوردها وقتی منجر به انجام واکنش می‌شوند که مؤثر باشند، یعنی جهت‌گیری و انرژی برخوردها طوری باشد که بر اثر برخورد برخی پیوندها شکسته شده و پیوندهای جدیدی تشکیل شوند که نتیجه این عمل تولید مولکولهای جدید یعنی محصول است.

سرعت هر واکنش شیمیایی متناسب است با تعداد برخورد مولکولها در واحد زمان. اگر تمام برخوردهای مولکولها منجر به انجام واکنش شود، مدت زمان انجام واکنشها باید خیلی کمتر باشد. طبق محاسبات مختلف از هر 1014 برخورد ، فقط یک برخورد به واکنش منجر می‌شود. یعنی برخوردهایی موجب انجام واکنش می‌شوند که انرژی حاصل از برخورد برابر یا بیشتر از انرژی فعالسازی باشد.

انرژی فعالسازی

حداقل انرژی لازم که بایستی واکنش‌دهنده‌ها بگیرند تا بتوانند وارد واکنش شوند. انرژی فعالسازی برای تمام واکنش‌های شیمیایی چه گرماگیر و چه گرماده وجود دارد و معمولا از انرژی برخورد میان مولکولها تامین می‌شود.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

جمعه, 17 خرداد 1392 ساعت 23:02

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 7)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(18 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 7) - 5.0 out of 5 based on 18 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 7)

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 7)

نام آزمایش : طیف سنجی

یکی دیگر از آزمایشاتی که در درس آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 دانشجویان  باید آنرا انجام دهند آزمایش طیف سنجی است که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم. امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه ای بر روشهای طیف بینی

از قوي‌ترين ابزار شناسايي مواد شيميايي طيف سنجي می باشد.

اساس طيف سنجي: برهم كنش بين ماده و امواج الكترو مغناطيس
بسته به طول موج تابش الكترومغناطيسي برهم‌كنش‌هاي مختلفي توليد مي‌گردد و انواع مختلف روشهاي طيف سنجي را مي‌دهد كه مي‌توان با اين روشها ماده را اندازه گرفت. ولي چون مواد بصورت مخلوط می باشد لازم هست كه قبل از اندازه‌گيري اين مواد از همديگر جدا گردند.

ابداع روشهاي جداسازي كلاسيك (تقطير، استخراج، ...) و روشهاي دستگاهي (انواع كروماتوگرافي)

طيف سنجي:

جداسازي و اندازه‌گيري تغييرات انرژي هسته‌ها، يونها و يا مولكولها هست. اين تغييرات ناشي از برهم كنش اشعه الكترومغناطيس  با ماده (هسته‌ها، يونها، مولكولها و...) هست.

انواع برهم كنش‌ها:
جذب، نشر، پخش(تغيير قطبش)اشعه الكترومغناطيس

در روشهاي طيف سنجي:
تأثير متقابل  بين تابش الكترومغناطيس و حالتهاي انرژي كوانتائي در ماده مطالعه می گردد.

حالات انرژي كوانتائي در ماده، در تأثير متقابل با تابش اشعه الكترومغناطيس هست از روي اين ارتباط مي‌توان جنبه‌هاي مختلف ماده را شناسائي نمود.

انواع تأثير متقابل
- جذب                           شناسائي نوع ماده (تجزيه كيفي)
- نشر                            
-پخش                           شناسائي مقدار ماده (تجزيه كمي)

اشعه الكترومغناطيس
شامل ميدان الكتريكي و ميدان مغناطيسي عمود بر هم كه در فضا منتشر مي‌گردد و همچنين بر مسير انتشار اشعه عمود هستند.

تابش الكترومغناطيس رفتار دوگانه موجي و ذره‌اي دارد.
اثبات خصلت موجي:     پراش، شكست نور، تداخل
اثبات خصلت ذره‌اي:     اثر فوتوالكتريك

برهم كنش اشعه با ماده توسط خصلت ذره‌اي( كوانتايي) تابش قابل توجيه هست (اشعه به صورت بسته‌هاي انرژي هست)  Ü فوتون

 

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

چهارشنبه, 15 خرداد 1392 ساعت 18:31

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 6)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)
گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 6) - 5.0 out of 5 based on 15 votes

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 6)

گزارشکار آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 (شماره 6)

نام آزمایش : تعیین درجه واکنش یون پرسولفات

یکی دیگر از آزمایشاتی که در درس آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 دانشجویان باید آنرا انجام دهند آزمایش تعیین درجه واکنش یون پرسولفات است  که در اینجا گزارشکار این آزمایش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدوارم مفید واقع شود.

نگاه کلی

اکثر اجسام حداقل به مقدار کم در آبحل می‌شوند. چنانچه ماده‌ای نامحلول یا کم محلول در آب قرار داده شود، موقعی که سرعت انحلال یونها جامدبرابر با سرعت رسوب کردن یونها از محلول سیر شده گردد، یک حالت تعادلبرقرار می‌شود. پس بین کلرید نقره جامد و محلول سیر شده از کلرید نقره ، یک حالت تعادل وجود دارد. چون سیستم از دو فاز مایع (محلول) و جامد (جسم کم محلول) تشکیل شده است، چنین تعادلهایی را تعادل نا‌همگن می‌نامند.

حاصلضرب انحلال یک ماده کم محلول

بین یک محلول و یونهای سازنده آن در محلول یک رابطه تعادلی وجود دارد. به عنوان مثال AgCLجامد را به عنوان یک نمکمحلول در نظر می‌گیریم.


AgCL(s)<------------>Ag++Cl-aq

K={Ag+}{Cl-}/{AgCl}

از آنجا که غلظت یک جامد خالص مقدار ثابتی می‌باشد، پس <ksp =K{AgCl}={Ag+}{Cl}-ثابتKspحاصلضرب حلالیت نامیده می‌شود و غلظتهای یونی در این رابطه ، غلظتهای مربوط به یک محلول سیر شده در دمای مرجع هستند. این مقادیر در دمای 25ºC ثبت می‌شود. چون انحلال‌پذیری یک نمکبطور گسترده با دماتغییر می‌کند، پس مقدارKspیک نمک در دماهای مختلف ، متفاوت می‌باشد.

چگونگیKsp

مقدار عددیKspرا می‌توان از روی انحلال پذیری مولی یک نمک تعیین کرد. همچنینKspیک جسم را می‌توان بوسیله اندازه گیریهای رسانایی (در صورتیکه رسانای هم‌ارز یونها معلوم باشند) یا بوسیله اندازه‌گیریهای پتانسیومتری پیدا کرد. در مورد نمکهایی که به صورت مرحله‌ای یونیزه می‌شوند. Kspبرابر با حاصلضرب ثابتهای مراحل تفکیک نمک می‌باشد. به عنوان مثال اگر در دو مرحله یونیزه شود، Kspبرابر است با Ksp=K1k2.

اثر نمک در انحلال ‌پذیری یک نمک کم محلول

انحلال ‌پذیری هر جامدی در نتیجه حضور یونهای نمک دیگر افزایش می‌یابد. مثلا PbCl2 در محلولهایی که دارای غلظت متوسطی از NaNO3 باشند، بیشتر حل می‌شود تا در آب خالص. همچنین درجه یونش الکترولیتهای ضعیف انحلال پذیر در حضور یک نمک دیگر افزایش می‌یابد. این اثر مربوط به جاذبه‌های بین یونی است، که به ماهیت یونهای حل شده بستگی ندارد. بلکه به غلظت و بارآنها بستگی دارد، به اثر نمک معروف است، و ناشی از کم شدن فعالیت یونهای جسم تحت آزمایش در حضور یونهای بیگانه می‌باشد.

برای فهرست کامل مطالب و لینک دانلود لطفا به ادامه مطلب بروید.

صفحه1 از2

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه روبوک

  • شماره پیامکی: 50002853627180
  • شماره تماس : 09387137519 (9 صبح الی 4 بعدازظهر)
  • آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...